fbpx
https://rootavor.com/wp-content/uploads/2020/05/תורת-היחסים.jpg

תורת היחסים: 9% בלבד מהזוגות הנשואים מביעים סיפוק מכל ההיבטים של הזוגיות שלהם

אחד מכל שלושה זוגות מתגרש ו-9% בלבד מהזוגות הנשואים מביעים סיפוק מכל ההיבטים של הזוגיות שלהם. אז מה עושים? הספר “זוגיות: המדריך למשתמש” מביא נקודת מבט אופטימית על היחסים שבינו לבינה ומציע דרכים לשימור ולטיפוח הקשר הזוגי. ולא, לא  הכל תלוי בסקס או באהבה

1תורת היחסים

Photo by Ronny Sison on Unsplash

כולנו מכירות את הסטטיסטיקה המאיימת שקובעת כי אחד מכל שלושה זוגות מתגרש. השאלה המעניינת באמת היא: מהו סוד ההצלחה של שני הזוגות הנותרים? האם הם ביחד כי אין ברירה או שמא הם יודעים משהו שאנחנו לא יודעות?

לטענת הסוציולוגית והאנתרופולוגית דר’ דריה מעוז, שספרה “זוגיות: מדריך למשתמש” (הוצאת “מטר”) הפך לאורים ותומים בתחום (ושנכתב ביחד עם התחקירנית דבש ניר), הסוד טמון לא רק בשימור וטיפוח הקשר הזוגי, אלא גם בלהימנע מחזרה על טעויות רווחות.

ממחקר שערכה דר’ מעוז במשך כשלוש שנים בקרב כ-300 זוגות ורווקים ישראלים בגילאי 19-85 וממיפוי של כ-400 מחקרים שנעשו בארץ ובעולם בנושא בתחומי הפסיכולוגיה, הסוציולוגיה וחקר המוח, עולות כמה תובנות מעניינות בכל הקשור ליחסים שבינו לבינה.

כך למשל, 9% בלבד מקרב הזוגות הנשואים שנשאלו הביעו סיפוק מכל ההיבטים של הזוגיות שלהם, לעומת 40% שהעידו כי אינם מסופקים משום היבט של הזוגיות. כמו כן, מעל למחצית הציבור הישראלי סבור כי אנשים נשואים מאושרים יותר מאלה שאינם נשואים, אבל רק במקרה שהנישואים טובים. במקרה שהם גרועים, מצביע הרוב ברגליים וסבור כי עדיף לא להינשא כלל.

נוסחה מדעית לפרידה

הספר אינו מטילה ספק בכך שזוגיות בריאה תורמת לחוסן הנפשי והפיזי של האדם, כמו גם לסיפוק צרכיו המיניים, הכלכליים והנפשיים, לאושרו ולהארכת תוחלת החיים שלו, אך יחד עם זאת, מדגישה בו דר’ מעוז כי זוגיות שאינה בריאה עשויה לעורר רגשות קשים כמו שנאה, קנאה, מרמור, תסכול, חרדת נטישה ועוד.

כדי לטפח זוגיות בריאה, כדאי להכיר היטב את ההבדלים בין גברים לנשים, הבאים לידי ביטוי גם באופן שבו הם תופסים את הקשר הזוגי. גברים, מתברר, מחזיקים בדעה חיוביות יותר מבנות זוגם על כמעט כל היבט של מערכת היחסים ביניהם ואף אינם מרבים לקטר. רוב הנשים, לעומת זאת, פחות מרוצות ממערכות היחסים שלהן, חשות בודדות יותר בקשר הזוגי ונוטות יותר להתלונן.

ומה מעצבן אותנו הנשים? אחד הדברים שמוציא אותנו מדעתנו הוא בן זוג עייף, משועמם ואדיש, שעסוק בעצמו ואינו מתייחס אלינו. מצד שני, כך עולה, גם אנחנו לא מושלמות, מכיוון שאחד הדברים שהכי מעצבנים גברים זו אשה קוטרית, שמתעצבנת מכל דבר, מקנאה ומגבילה להם את החופש. כמו כן, המחקר גילה כי ניתן להגיע לנוסחה לפרידה – כשאשה מביעה סלידה ובוז ארבע פעמים ומעלה במהלך שיחה בת רבע שעה, סביר להניח שבני הזוג ייפרדו בתוך ארבע שנים.

גם אם למדתן ושיננתן היטב את ההבדלים בין גברים לנשים, עדיין תצטרכו להתמודד עם מה שעולה מהמחקר כסלע מחלוקת מרכזי בין בני זוג בארץ ובעולם – האופן שבו מחולקות בין בני הזוג עבודות הבית והטיפול בילדים.
למרות המהפכה הפמיניסטית, נושא זה עדיין נתפס בעיני רוב הנשים והגברים, ברוב המעמדות, כתחום האחריות של הנשים. והגברים? מהם מצפים “לעזור” בלבד.

מנתוני המחקר עולה כי אשה ישראלית משקיעה בממוצע פי 2.5 יותר זמן בעבודות הבית ובגידול הילדים לעומת בעלה. באותה נשימה קובע המחקר כי אין להאשים רק את הגברים בכך, מכיוון שלפחות בכל הקשור לגידול הילדים, רוב הנשים אינן סומכות מספיק על בן זוגן וכתוצאה מכך מוצאות את עצמן נושאות ברוב הנטל.

איך תחלקו ביניכם את עבודות הבית והטיפול בילדים?

כדי להימנע מאי שוויון בעבודות הבית ובטיפול בילדים, מוצעות בספר כמה הצעות ליישום, כדי להגיע לחלוקת תפקידים הוגנת:

*מישהו צריך לעשות את עבודות הבית? חלקו את הנטל עם בן הזוג, או במידת האפשר, הציעו כי תשלמו לגורם חיצוני שיבצע את העבודות.

*החלטתן לבקש עזרה מבן הזוג? עשו זאת בנועם. התלהמות או התחשבנות תגרום לו להתנגד.

*עודדו את בן הזוג להיות מעורב בגידול הילדים כבר מגיל צעיר ולימדו לסמוך עליו.

*לוקחות על עצמכן עוד ועוד מטלות? באופן טבעי, הוא ייקח על עצמו פחות. שחררו ואפשרו לבן הזוג שלכן להשתתף בנטל.

*הרגילו את בן הזוג כבר בתחילת מערכת היחסים שיש דברים שאתן לא עושות. מה למשל? כל מה שאתן לא רוצות לעשות בעתיד.

*החליטו יחד עם בן הזוג מה אתן עושות ומה הוא עושה. כדי להקל על התהליך, הציעו לו משימות שהוא אוהב יותר או יודע לעשות.

אז מהו קשר זוגי טוב? על פי המחקר, ואולי בניגוד למה שחשבתן, קשר זוגי טוב אינו מבוסס בהכרח על סקס או אפילו על אהבה, אלא על תקשורת טובה, מחויבות, אינטימיות וכבוד הדדי. כדי לדעת אם הקשר עם בן הזוג יצליח, מציעה דר’ מעוז לבדוק את האופן שבו אתם מנהלים ויכוח, לאו דווקא את התדירות. המפתח לחיי נישואים מספקים, מתברר, תלוי ביכולת שלכם כבני זוג לייחס אירועים שליליים לנסיבות חיצוניות ואירועים חיוביים להיבטים הקשורים בבן הזוג. זה לא תמיד קל, אבל אם אתן אוהבות את בן זוגכן, זה בהחלט שווה את המאמץ.

תורת היחסים: עשו ואל תעשו

לדברי דר’ מעוז, הבשורה הרעה היא שלאחר ניתוח מעמיק של הראיונות עולה כי קשרים זוגיים טובים הם דבר די נדיר. הבשורה הטובה היא שישנן כמה פעולות שעושים בני זוג, לעיתים בלי שיהיו מודעים לכך, שגורמות להם לחוות רגעים טובים ומאושרים בזוגיות. הנה כמה עצות איך לשמור על זוגיות בריאה:

 1. העניקו לבן זוגכן חופש ועודדו אותו לצאת עם חברים, לטוס לחו”ל ולממש את עצמו.
 2. טפחו לעצמכן תחומי עניין, תחביבים ועיסוקים.
 3. הביעו אמפתיה, חום וחמלה כלפי בן זוגכן.
 4. המעיטו בקיטורים ובנדנודים.
 5. הבהירו היטב מהם הגבולות שלכן.
 6. פרגנו לבן זוגכן והעניקו לו מחמאות.
 7. שימרו קצת על מסתורין והוו אתגר עבור בן הזוג.
 8. הקשיבו לבן זוגכן ונהלו איתו תקשורת פתוחה ומשתפת.
 9. שתפו את בן זוגכן ברגשותיכן, אבל במידה.
 10. כבדו את בן זוגכן – אל תצעקו ואל תקללו.
 11. נהלו את הריבים עם בן הזוג בדרך חכמה ולא תוקפנית.
 12. אל תפגינו תלות רגשית או כלכלית בבן הזוג.
 13. אל תכפו את עצמכן על בן הזוג ותנו לו להרגיש שהוא בוחר בכן בכל יום מחדש (יחד עם זאת, צרו איזושהי תלות קטנה שלו בכן).
 14. הימנעו מלהיראות נעלבות ואל תתנהגו בחוסר ביטחון.
 15. אל תשתמשו בסקס כנשק נגד בן הזוג.

בתמונה למעלה: Photo by taylor hernandez on Unsplash

;
Font Resize
Contrast