fbpx
https://rootavor.com/wp-content/uploads/2022/07/מנהיגות-נשית2.jpg

המטה של ראש הממשלה יאיר לפיד כולל רוב של 8 נשים בתפקידי מפתח לעומת 3 גברים

זיוי קלעי, פסיכולוגית עסקית וניהולית, מסבירה למה חשוב לשמור על איזון בכל דרגות הניהול בין נשים לגברים

מאת: זיוי קלעי

1זיוי קלעי

זיוי קלעי: “תפקידן של נשים בפיתוח המנהיגות הנשית הוא להביא את מי שהן כנשים, עם תבונתן ורגישותן, אל תוך כל תפקיד שאליו הן מגיעות ולחזק את התכונות הקיימות בהן”

מיד עם היכנסו לתפקיד ראש הממשלה ה-14 של ישראל, פרסם יאיר לפיד את רשימת אנשי המטה שלו הכוללת 11 איש, ביניהם 8 נשים. ברוב הנשי נמצאות גילי האושנר (ראשת המטה), נעמה שולץ (מנכ”לית משרד ראש הממשלה), אטל הובן (ממשיכה כמנכ”לית יש עתיד), יעל בר (ראשת מערך התקשורת), תמי נשיא (יועצת בכירה), חלי סיני (מנהלת הלשכה), דנה פילטיס (מנהלת קשרי כנסת-ממשלה) ונוי אלראי-שניצר (ראשת מערך הדיגיטל).

לרגל המטה הנשי, זיוי קלעי, פסיכולוגית עסקית וניהולית, מסבירה למה חשוב לשמור על איזון בכל דרגות הניהול בין נשים לגברים:

מנהיגות הוליסטית היא כזו המכלילה נשים וגברים באופן מאוזן ושומרת על האיכויות הנשיות והגבריות בהובלה של כל ארגון או ממשל. הפרת האיזון מחלישה תשתיות אשר לאורך זמן יבואו לידי ביטוי בדרכים כאלה ואחרות, מבלי שהמנהלים יהיו ערים למקור היווצרותם.

כמובן שהנושא תמיד מעורר רגישויות כאשר מייחסים תכונות אלה ואחרות כגבריות או כנשיות, ויש להיזהר מהכללות, אולם לצד זאת מן הראוי להגדיר כמה מהן ולזכור שישנן נשים המחוברות לתכונות הנחשבות לגבריות (או לצד הגברי שלהן) בדיוק כשם שישנם גברים המחוברים לתכונות נשיות (או לצד הנשי שלהם).

הרגישויות נובעות בחלקן מדיכוי שעברו נשים במהלך השנים אשר לימד אותן לבטל איכויות הקיימות בהן בכך שאין בהן ערך בעולם המנהיגות הגברית (רכות, הכלה, אמפתיה, עבודה בצוות וכו’) ואי לכך הן אינן מזדהות עם הגדרות המיוחסות לאיכויות נשיות. גורם נוסף הוא גברים שעברו שינוי והתאימו עצמם לעידן החדש כדוגמת הגבריות החדשה, ואינם מזוהים עם התכונות הגבריות המיוחסות למין הגברי בכללותו (כוחנות, נחישות, הישגיות, תחרותיות וכו’).

שיפוטיות על תכונות נשיות וגבריות

תכונות הנחשבות כנשיות כוללות הכלה, רגישות, כישורים רכים ובינאישיים, אמפתיה, שיתוף פעולה, עבודת צוות, אינטליגנציה רגשית ועוד. כתוצאה ממוסכמות המנהיגות הישנה, נשים רבות למדו לפרש אותן כתכונות שליליות בשל העובדה שגברים היוו את הסטנדרט למנהיגות במהלך מאות שנים, והצלחתם התבססה על תכונות כמו אסרטיביות, לעיתים אף אגרסיביות, חוסן, נוקשות, ישירות, סמכותיות, כריזמה, החלטיות, כוחנות, וכו’. מכאן, כל מה שנחשב בעבר איכויות נשיות נתפס (אצל נשים בעיקר) כחסר או מופחת ערך כיוון שלא היה להן מקום לביטוי בעולם המנהיגות הגברי.

מנגד, תכונות הנחשבות גבריות, כפי שציינתי מעלה, עשויות לעורר (בקרב גברים רבים) התנגדויות, שכן במהלך השנים התפתחה גבריות חדשה, וחיברה גברים לכישורים רכים, לרגישות וליצירת מערכות יחסים בינאישיים טובות ומכילות, והם אינם מזוהים עם מה שהיווה סמל למנהיגות הגברית הישנה והכוחנית.

הנזק שגרמה התנועה הפמיניסטית לנשים

מן הראוי אף לציין, כי המהפכה הפמיניסטית, לצד המודעות והשינוי שיצרה בעולם, גרמה הרבה נזק לנשים. התנועה הפמיניסטית בתחילת דרכה העבירה מסר שנשים שוות לגברים בכל מובן, מה שאילץ נשים להתאים את עצמן לעולם הגברי ולהביא לידי ביטוי תכונות של מנהיגות גברית בלבד. נשים רבות הבינו שבכדי לשרוד בעולם הגברי עליהן לאמץ תכונות גבריות ולדכא את הצד הנשי שבהן. אותן האיכויות החשובות ביותר שיכלו להביא להנהגה, דווקא מתוך היותן נשים, דוכאו והוטמנו עמוק באדמה.

רק בשנים האחרונות הבשיל עולם המנהיגות (וכן גם הנשים עצמן) והשכיל להכליל את הערך שמביאות נשים לתוכו, ויותר מכך, לשנות את תפיסת המנהיגות הישנה ולאמץ אחרת, הוליסטית-חדשה שיש בה מקום לשני המינים, על מגוון האיכויות שהם מביאים כערך משלים והכרחי להצלחה ולהנהגה מאוזנת.

באחת השיחות שהיתה לי עם מנהלת שמונתה לתפקיד בכיר בחברה, היא ציינה כמה שהיא שונאת את הרגישות הזאת הקיימת בה. כאשר פתחנו את הנושא לעומק, התברר שרגישות מבחינתה היתה תכונה מאוד לא מנהיגותית  והיא חששה שתצטייר כחלשה.

גם לאחר השיחה, כאשר הבהרתי בפניה את חשיבותם של הכישורים הרכים להובלת שינוי ורתימת עובדים, וציינתי בפניה שהרבה מנהלים אותם אני מלווה לוקים בחסר בכישורים הרכים ובאינטליגנציה רגשית, ועד כמה הדבר עומד בדרכם (מעורר התנגדויות ופוגע בניהולם), היא עדיין נותרה עם ספקות. זהו תהליך של שינוי תפיסה שבאה מעולמות המנהיגות הגבריים אל עולם המנהיגות החדשה והם כוללים אימוץ של התכונות הנשיות, קבלתן ואף יותר מכך, העצמתן.

תפקידם של הגברים בפיתוח המנהיגות הנשית

לגברים חשיבות רבה בפתיחת כל דלת לשיתוף נשים בעולם ההנהגה, לא מתוך מניעים לקדם ולהעצים נשים (או במקרים מעטים, להעצים את שמם ונראותם האישית), אלא מתוך הבנת הערך והצורך בהנהגה מאוזנת והוליסטית כנדרש בעידן המנהיגות החדשה.

תפקידן של נשים בפיתוח המנהיגות הנשית

תפקידן הוא להביא את מי שהן כנשים, עם תבונתן ורגישותן, אל תוך כל תפקיד שאליו הן מגיעות ולחזק את התכונות הקיימות בהן. נשים חייבות להבין שחובתן היא להתוות את דרכה של המנהיגות החדשה, כאשר, בראש ובראשונה, על ידי קבלה של מי שהן וההכרה בערך שהן מביאות, לעולם בכלל ולעולם המנהיגות בפרט.

לסיכום אוסיף כי נשים וגברים אינם זהים, הם מביאים איכויות שונות, וזה היופי שבכל אחד מהמינים (בין אם יש לנו ביקורת כזו או אחרת על כך ובין אם התכונות של המין השני הן דווקא הדומיננטיות באישיותנו). חשוב לזכור שאין תכונות שוות יותר ופחות, ותפקידנו הוא לקבל ולהעצים את האחר מתוך שותפות, הכלה, הכללה וקבלת השוני.

יש גם לציין שהקושי להעצים את האחר ולהכליל נובע בעיקר מחוסר קבלה והערכה עצמית ועל כן, העצימו את עצמכם ואת ערככם (לא את האגו שלכם), ותוכלו להעצים את האחר. יש מקום לגדילה לכולם, ואל לנו לחשוש שאחד יבוא על חשבון רעו!

שמרו על איזון בכל דרגות הניהול בין נשים לגברים ככל שניתן, ואם אין באפשרותכם למצוא אפילו מועמדת אחת, דאגו לפחות לאייש לתפקידים אלו גברים המחוברים לצד הנשי שלהם.

הכותבת היא פסיכולוגית עסקית וניהולית, מלווה בכירים בחברות בשוק הישראלי והגלובלי, במגוון סוגיות ניהוליות וכן בחיזוק מנהיגותם וניהולם להצלחתם בתפקיד והצלחת החברה. זיוי קלעי טל’: 058-6622404.

https://zivikalay.com/media/

;