fbpx
https://rootavor.com/wp-content/uploads/2022/06/חוק-המוגבלויות2.jpg

יאיר לפיד: “נולדת לך ילדה, ואחרי שנתיים מאבחנים אותה, ואז כל החיים אתה דואג”

לדבריו, “עכשיו, כשחוק זכויות הרווחה לאנשים עם מוגבלויות עבר – אני דואג טיפה פחות”

1חוק המוגבלויות

יאיר לפיד ובתו יעלי: “כששואלים אותי מה ההחלטה הכי חשובה שעשיתי בפוליטיקה, אני עונה תמיד – לתת תרופות חינם לניצולי שואה, בשביל אבא. היום אני מוסיף גם את החוק הזה, בשביל יעלי”. צילום: פייסבוק

בסוף השבוע האחרון אישרה הכנסת את חוק זכויות הרווחה לאנשים עם מוגבלויות. את החוק הוביל יאיר לפיד, ראש הממשלה החליפי ושר החוץ ואבא של יעלי שנמצאת על הספקטרום האוטיסטי, יחד עם מאיר כהן, שר הרווחה והשירותים החברתיים, ואפרת רייטן-מרום, יו״ר ועדת העבודה והרווחה.

בנאומו בכנסת לאחר אישור החוק, אמר יאיר לפיד: “כשיצאנו לדרך עם החוק הזה, יעלי היתה עוד ילדה, עוד גרה בבית, היום היא אשה צעירה שחיה עם החברים שלה ב’בית לחיים’. ונולדת לך ילדה, ואחרי שנתיים מאבחנים אותה, ואז כל החיים אתה דואג.

“זה המצב היסודי שלי, שאני דואג לה. אני פה אז אני דואג לה, אני לא יכול להיות לידה, אני לא יודע לשמור עליה, אולי היא לא יודעת להגיד למישהו שקרה לה משהו, אולי כואב לה משהו ואין לה דרך להסביר את זה. ואתה דואג לה כשהולכים לבריכה וילדים מתקרבים אליה. והולכים למסעדה ואתה דואג שהיא לא תגנוב אוכל משולחן של אחרים כי היא לא מבינה את ההבדלים.

“היום אני דואג טיפה פחות, עכשיו כשהחוק הזה עבר. אבל לא, זה לא יעבור לי. זה המצב היסודי של ליהיא ושלי ושל עשרות אלפי משפחות ברחבי מדינת ישראל. התחושה המתמדת של דאגה שיש לך ילד או ילדה ואתה כל הזמן פוחד. היום טיפה פחות, כי עשינו משהו בעניין.

“אני רוצה להתחיל את רשימת התודות באופוזיציה דווקא. תבורכו ושמשמים יברכו אתכם. זה כמעט בלתי נתפס היכולת הזאת שהיתה בבית הזה לשתף פעולה סביב הנושא הזה. זה מה שאמור להיות הבית הזה – המקום שבו עובדים יחד כדי שנדאג פחות”.

לאחר אישור החוק העלה לפיד פוסט מרגש תחת הכותרת “בשם הבת”: “הכנסת אישרה היום בקריאה שנייה ושלישית את חוק זכויות הרווחה לאנשים עם מוגבלויות. החוק הזה, הוא לא חוק רגיל עבורי. אני אבא של יעלי. לכל מי שאומר ‘אתה נאבק על החוק הזה בגלל הבת שלך’ – התשובה היא כן. בהחלט. לגמרי.

“לא הייתי מגיע לחיים ציבוריים בלעדיה. אתה צריך משהו מבפנים שמניע אותך. מתוך הקושי, לפעמים מתוך הכאב והתסכול, צומחת הידיעה שזה התפקיד שלנו – לשנות את המציאות.

“היום כנסת ישראל עשתה את אותו דבר, שינתה את המציאות למאות אלפי משפחות בישראל. זו הפעם הראשונה שהזכויות של האנשים האלה מוגדרות בחוק. כנסת ישראל אמרה בקול ברור, פה אחד, אנחנו לוקחים את האנשים עם המוגבלויות לתוך הקהילה, אנחנו לוקחים אותם לתוך החיבוק של החברה הישראלית, אנחנו משנים את היחס אליהם, אנחנו משנים את הטיפול בהם, אנחנו עושים כל מה שצריך לעשות. כל מה שהיינו צריכים לעשות מזמן.

“כששואלים אותי מה ההחלטה הכי חשובה שעשיתי בפוליטיקה, אני עונה תמיד – לתת תרופות חינם לניצולי שואה, בשביל אבא. היום אני מוסיף גם את החוק הזה, בשביל יעלי”.

גם מאיר כהן, שר הרווחה והשירותים החברתיים והשותף לחוק, העלה פוסט ובו כתב: “רגע לפני שמפזרים את הכנסת ומכבים את האור במשכן לכמה חודשים, הצלחנו כולנו להאיר את הבית בניצוצות של תקווה, חמלה ואהבת האדם.

“זהו יום היסטורי ולא בגלל פיזור הכנסת. ימין ושמאל, קואליציה ואופוזיציה, כולנו התאחדנו לרגע ואישרנו את חוק הרווחה לאדם עם מוגבלויות. הוכחנו שלמרות המחלוקות, השסע והפלגנות, עדיין נותר בבית הזה צלם שרואה את האנשים המיוחדים שבינינו.

“זהו חוק חשוב ביותר שעושה צדק היסטורי עם אנשים עם מוגבלויות ובני המשפחות שמלוות אותם בהמון אהבה. לא אגזים אם אומר שזה החוק החשוב ביותר שהעבירה הממשלה הנוכחית והיא העבירה לא מעט חוקים שהיטיבו עם עם ישראל. אף אחד מהם לא יכול להשתוות עם חוק זה שהשינוי שהוא מחולל עבור אותם אנשים, ייטיב עימם בכל רגע ורגע, בכל יום ויום.

“ביום זה אנצור בליבי לא את התפזרות הכנסת, אלא את העברת החוק. אזכור את האור ולא את החושך, אקח עימי את המחבר ולא את המפלג”.

השר מאיר כהן מיש עתיד הודה לכל השותפים על ההישג ההיסטורי הזה: “לחברי הטוב ראש הממשלה החלופי ושר החוץ יאיר לפיד; ליו״ר ועדת העבודה והרווחה ח”כ אפרת רייטן-מרום על ניהול מופתי והירתמות חסרת תקדים לאישורו של החוק; למנכ״לית משרד הרווחה סיגל מורן על נחישותה הבלתי מתפשרת, לשיבי פרומן, ראש המטה שלי שעבד לילות כימים; ליועצים המשפטיים של המשרד והועדה; לאנשי משרד הרווחה שעבדו מסביב לשעון בכדי שנוכל להגיע לרגע הזה; לבוני גולדברג היועצת המקצועית; ליובל הרלב, יועץ כנסת ממשלה; לכל ראשי הארגונים ולכל התומכים ובני המשפחות”.

ח”כ אפרת רייטן-מרום ממפלגת העבודה כתבה: “בהתרגשות רבה ובתום עשרות שעות דיונים בשיתוף הארגונים, המשפחות ומשרדי הרווחה, האוצר, והמשפטים הצלחנו לעשות היסטוריה ולהביא להצבעה חוק שהוא משנה תפיסת חיים לאנשים עם מוגבלויות ומעגן את זכותם של אנשים עם מוגבלות לחיים עצמאיים ואוטונומיים בקהילה. יום שלא אשכח לעולם, תודה על הזכות”.

;