fbpx
https://rootavor.com/wp-content/uploads/2019/11/שמנים-גדול.jpg

אנטי אייג’ינג: שמנים שישפרו את רמת הלחות בעור, ישמרו על מוצקותו ויעכבו את הזדקנותו

סגולותיהם של השמנים הצמחיים לטיפוח העור מוכרות היטב מזה אלפי שנים. הם עשירים בחומצות שומן חיוניות, בוויטמינים, במינרלים ובנוגדי חמצון, ולהם תכונות ריפוי חשובות ויכולת לשפר את רמת הלחות בעור, לשמור על גמישותו ומוצקותו ולעכב את הזדקנות העור. אובליפיחה, אבוקדו, חוחובה, מנטה, שקדים וזית הם רק חלק קטן מהם. מדריך

1שמני אנטי אייג'ינג

Photo by ronaldo oliveira LynRosk on unsplash

אובליפיחה, אבוקדו, חוחובה, מנטה, שקדים וזית הם רק חלק קטן ממיגוון השמנים המככבים בתכשירי הטיפוח והקוסמטיקה המובילים כיום, אומרת מירב בן יקר, מנהלת מחלקת הדרכה של חברת HL. שמנים אלו מופקים מצמחים, זרעים, גלעינים, פירות וירקות שונים ומשולבים במוצרי קוסמטיקה. זאת, בתהליך כבישה קרה, באמצעות מעיכת הזרעים והוצאת השמן מהם ללא חימום – שיטה השומרת על איכות השמן ועל ערכם של הוויטמינים והמינרלים. אז איך תבחרו את השמנים המתאימים למצב העור שלכן?

אנטי אייג’ינג ופוטו אייג’ינג

השמנים היעילים ביותר לטיפול בנזקי קרינת השמש (פוטו אייג’ינג) ולעיכוב וטיפול בסימני ההזדקנות הם שמן האסאי, שמן אבוקדו, שמן בוראז’, שמן אובליפיחה, שמני תפוז ומנדרינה ושמן אגוז ברזילאי.

שמן האסאי – מופק מפירות דקל האסאי, עשיר בפוליפנולים, כימיקלים צמחיים נוגדי חמצון, פיטוסטרולים, חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3, 6 ו-9 וויטמין C. הוא פועל לאגירת לחות בעור, מזרז את התחדשות התאים ומשווה לעור מראה בריא ומשיי.

שמן בוראז’ (זִיפָן רפואי) המקור העשיר ביותר לחומצת השומן GLA. שמן הבוראז’ משפר את גמישות קרומי התאים ומאריך את חייהם.

שמן אובליפיחה מכיל ריכוז גבוה של ויטמינים נוגדי חמצון, מינרלים, חומצות שומן חיוניות, חומצות אמינו ורכיבים נוגדי דלקת. לכן, אין זה מפתיע שהוא יעיל במיוחד בטיפול בקמטים וכתמים ובעיכוב הזדקנות העור. הוא מאיץ את התחדשות תאי העור ופועל לאיחוי ולשיקום רקמות שנפגעו.

שמן אבוקדו – עשיר בוויטמיני B, A ו-D, לציטין וחומצות שומן חיוניות. הוא נספג בקלות בעור, מזין את העור ופועל להרגעת עור מגורה ולטיפול במצבי אקזמה. כמו כן, השמן משמש כנוגד חמצון ומסייע לחידוש רקמות, לטיפול בסדקים ופיצוצים בעור ולאיחוי פצעים.

שמנים המהווים מרכיבי מפתח בסדרות אנטי אייג’ינג שמני תפוז ומנדרינה עשירים בוויטמין C ופועלים להגברת ייצור הקולגן והאלסטין בעור ולהרגעת העור. שמן אגוז ברזילאי עשיר בחומצות השומן אומגה 6 ו-9, בוויטמיני A ו-E ובסלניום, וכן בחומצה פלמיטית. הוא מסייע פועל למיצוק ומתיחת העור ושומר על רכותו ועל מראה עור צעיר.

לחות והזנה

תחושת יובש בעור הנובעת מחוסר בלחות היא אחת התלונות המוכרות והשכיחות, והיא קיימת בכל סוגי העור, כולל עור שמן. אם העור שלכם זקוק ללחות, מומלץ להשתמש בשמני אגוז ברזילאי, שמן בוראז’, שמן קוקואי ושמן מקדמיה.

שמני בוראז’ ואגוז ברזילאי – בנוסף לתכונות האנטי-אייג’ינג החשובות שלהם, שמנים אלה תורמים רבות לשימור הלחות בעור ומביאים לשיפור ניכר בעור חסר לחות.

שמן קוקואי – מופק מאגוז הקוקואי, נחשב לחומר ליחוח מעולה, ולו יכולת לחדור במהירות לשכבות העמוקות של העור, שם הוא יוצר שכבת הגנה הנועלת את הלחות בעור. בעור יבש או פגוע הוא מספק הקלה מידית ומותיר אפילו את העור היבש והסדוק ביותר עם תחושה רכה, חלקה ורוויה.

שמן מקדמיה – הוא אחד השמנים הקלילים והעדינים, ואף הוא בעל תכונות ליחוח המסייעות לשמירת הלחות בעור ומונעות את התייבשותו.

שיקום וחידוש העור

שמנים מבוססי צמחים הם אחד הכלים היעילים שמסייעים לשיקום העור ולחידושו, והם משמשים כאמצעי עזר, לצד אמצעים נוספים, כגון פילינגים מבוססי חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות. כמה מהשמנים היעילים למטרה זו הם שמן זית, שמן שקדים, שמן חוחובה  ושמן קוקואי.

שמן חוחובה – מופק מצמח החוחובה, מכיל חומצות שומן חיוניות, ריכוז גבוה של ויטמין E, וכן ויטמינים ומינרלים המסייעים לשיקום העור ולחידושו – לטיפול בכתמים, צלקות, סימני מתיחה וסבוריאה. הוא גם מסייע לשיפור גמישות העור, לצמצום עומק הקמטים ולעיכוב הופעת קמטים. מאחר שהרכב השמן דומה מאוד להרכב עורנו, הוא חודר לשכבות העמוקות של העור ואינו מותיר הרגשת שמנוניות.

שמן זית – העשיר בחומצות השומן מסוג אומגה 9, בפוליפנולים עוצמתיים וויטמין E, פועל אף הוא לשיקום העור ומגן עליו מפני הרדיקלים החופשיים הפוגעים בו.

שמן שקדים – גם הוא עשיר בחומצות שומן חיוניות ובוויטמינים. הוא נספג היטב בעור, מסייע לשיקומו ולחידושו ומעניק לו לחות והזנה.

שמן קוקואי – מלבד תכונותיו המלחחות, יש לו גם ערך בלתי יסולא בפז לשיקום העור במצבים רבים, בהם נזקי קרינת השמש, ריפוי צלקות ועוד.

עור שמן ואקנתי

גם עור שמן יכול להפיק תועלת רבה ממספר שמנים – בעיקר אלו שהם בעלי תכונות קוטלות חיידקים ונוגדות דלקת. שניים מהשמנים הללו הם שמן אקליפטוס ושמן מנטה. שמנים אלו יכולים לסייע גם בטיפול באקנה, והם עדינים יותר מכמה מהתכשירים הרפואיים, שגורמים לעור להיות יבש וקשקשי. קליפטול, הרכיב הפעיל בשמן המופק מאקליפטוס, הוא נוגד דלקת ובעל תכונות חיטוי ותכונות אנטיבקטריאליות, ולכן יעיל מאוד לטיפול בבעיות עור, כולל פצעים, חתכים, כוויות, עקיצות וטיפול באקנה. הרכיב הכימי העיקרי בשמן המנטה הוא מנטול, שהוא בעל יכולת להקל על כאב ועל גירויי עור בשל תחושת הקרירות המתקבלת מהשימוש בו. לכן, נעשה בו שימוש רב במשחות שונות, רפואיות וקוסמטיות.

עור יבש

בעור יבש הזקוק להזנה, שמנים עשירים בחומצות שומן מסוג אומגה 3, 6 ו-9, בוויטמינים חשובים כמו ויטמין E ובמינרלים, יסייעו משמעותית להעשרתו. עם אלו נמנים שמן זית, שמן שקדים, שמני קוקואי, חוחובה, מקדמיה ובוראז’.

הבהרת עור

חשיפה לקרניים העל-סגולות של השמש (UV) נחשבת כיום לגורם העיקרי לנזקי העור. קרני ה-UV משפיעות על התפקוד וההישרדות של סוגים רבים של תאים, וגורמות לפגיעה ארוכת טווח, שלה תפקיד מכריע בהזדקנות העור ובעיקר בהופעת פיגמנטציה וכתמי עור. מספר מרכיבים צמחיים, ובהם שמן גרניום, הוכחו כבעלי יכולת להבהיר ביעילות כתמים ופיגמנטציה. השמן, המופק מצמח הגרניום, מעודד את חידוש העור ומסייע להבהרת כתמים.

באדיבות: מירב בן יקר, מנהלת מחלקת הדרכה מותג HL

;
Font Resize
Contrast