fbpx
https://rootavor.com/wp-content/uploads/2020/03/אכילה-רגשית-גדול.jpg

החיים בצל הקורונה: איך מתמודדים עם אכילה רגשית שעלולה להוסיף לנו קילוגרמים עודפים

רבים מאיתנו נמצאים בבידוד, שזו חוויה מורכבת ולא מוכרת לאף אחד, ורובנו חיים בשיגרה של כמעט הסגר. חוסר הוודאות וחוסר התעסוקה עלולים, כמובן, להגביר את הלחץ והמתח ולגרום לאכילה רגשית שעלולה לצאת משליטה. איך מונעים אותה?

1אכילה רגשית

אחת הסיבות לבהלה הגדולה מהקורונה היא אי הוודאות לגבי הנתונים אודות התפשטות המחלה, ובעיקר מה אנחנו לא יודעים עליה, מה שיוצר תחושות של מתח, אי שקט ואף חרדות. רבים מאיתנו נמצאים בבידוד, שזו חוויה מורכבת ולא מוכרת לאף אחד, ורובנו חיים בשיגרה של כמעט הסגר. חוסר הוודאות וחוסר התעסוקה עלולים, כמובן, להגביר את הלחץ והמתח ולגרום לאכילה רגשית שעלולה לצאת משליטה. איך מונעים אותה?

חשוב לדעת, כי לרוב אכילה רגשית אינה מפחיתה רגשות שליליים, ואם היא מתרחשת לעיתים קרובות מדי היא עלולה גם להוסיף קילוגרמים עודפים. לדברי דר’ ג’ון אגוונובי, קצין בריאות ותזונה ראשי ב”הרבלייף”: “רבים מאיתנו חווים מדי פעם אכילה רגשית, אבל כשאכילה רגשית יוצאת משליטה – כאשר האכילה היא התגובה הראשונה והשכיחה ביותר למחשבות ורגשות שליליים – הגיע הזמן לבצע הערכת מצב”.

רעב רגשי או רעב פיזי?

האם מדובר ברעב רגשי או ברעב פיזי? על פי דר’ אגוונובי, ישנם כמה סימנים שעשויים לסייע לנו להבחין בין רעב רגשי/אכילה רגשית לבין רעב פיזי אמיתי:

1.אכילה רגשית מופיעה בדרך כלל באופן פתאומי. אתם מתחילים להרגיש לחוצים או מתוחים, והנה אתם משתוקקים לחטיפים. מאידך, רעב פיזי מתעורר לרוב באופן הדרגתי; אתם מתחילים להרגיש רעבים אבל יכולים להמתין לאוכל, מה שנותן לכם זמן לבחור בחוכמה ולספק את הרעב עם מזון שטוב עבורכם.

2.אכילה רגשית גורמת לרוב לתשוקה למזון עתיר סוכר, שומן וקלוריות – ולעיתים קרובות למשהו מסוים, למשל לא סתם “שוקולד”, אלא “פרוסה של עוגת שוקולד מצופה בקרם”.

3.ברגע שהרעב הגופני שלכם סופק והבטן שלכם מלאה, זה איתות שהגוף שלכם קיבל מספיק ואתם בדרך כלל נוטים להפסיק לאכול. אבל כשרגשות הם אלה שמניעים אתכם, קל להתעלם ממה שהבטן אומרת לכם.

4.אכילה רגשית עשויה לשפר את מצב הרוח שלכם לרגע – ואז, באותה מהירות, עלולות להתעורר בכם גם תחושות של בושה ואשמה. לעומת זאת, כאשר אתם מסיימים ארוחה שמספקת את הרעב הגופני שלכם, לרוב לא תרגישו אשמה על כך שאכלתם.

כך תתמודדו עם אכילה רגשית

מומחי התזונה של “הרבלייף” ריכזו מספר טיפים להתמודדות עם התנהגויות הנובעות מאכילה רגשית:

1.נהלו יומן אכילה – יומן אכילה יוכל לסייע בניתוח הגורמים המובילים לאכילה הרגשית. כאשר מרגישים צורך לאכול, דרגו את תחושת הרעב בסולם של 1 עד 10 (1 = אני גווע ברעב; 10 = אני כל כך שבע שאני צריך לשחרר כפתור במכנסיים).

2.היו אחראים על הרגשות שלכם – אתם מבינים שרגשות הם המניע לאכילת הרגשית, אז מדוע לא להכיר בהם? זה בסדר להרגיש שאתם משתגעים, בודדים או משועממים לפעמים. הרגשות עלולים להיות לא נעימים, אך לא מסוכנים.

3.תרגלו את כישורי ההתמודדות – כאשר מרגישים מתוחים, נסו לשאול את עצמכם, “מהו הדבר הגרוע ביותר שיקרה אם אני לא אוכל?”. כן, רמת המתח אולי תעלה קצת, אבל התחושה תחלוף. תרגלו סובלנות כלפי הרגשות שלכם.

4.מיצאו חלופות לאכילה – קחו כמה רגעים כדי לחשוב על הרגשות שלכם וחישבו על דרכים שבהן תוכלו לפתור את הבעיה. עירכו רשימה של דברים שתוכלו לעשות במקום אכילה, דוגמת הליכה, האזנה למוזיקה או מדיטציה.

5.לימדו לטפל בהרגלים הרעים באופן שונה – אכלנים רגשיים מתחזקים ללא הרף את הרעיון כי הדרך הטובה ביותר לטפל ברגשות שליליים היא בעזרת אוכל. וכמו הרגלים רעים אחרים, אכילה רגשית מתרחשת עוד לפני שהיתה לכם הזדמנות לחשוב על כך. לכן, אתם צריכים “לבטל” את ההרגלים הרעים בכך שתתרגלו לעשות משהו אחר מלבד לאכול כשעובר עליכם יום רע.

6.המתינו – לרוב, אכלנים רגשיים חוששים שאם הם לא יספקו את הדחף לאכול, התשוקה פשוט תחמיר. אבל האמת היא שאם תתרגלו טקטיקות עיכוב, לעיתים קרובות תופתעו לגלות שהדחף פשוט נעלם.

7.חטיפי חלבון – אלה יכולים לסייע לכם לשלוט בתחושת הרעב. חטיפי החלבון משביעים, זמינים במיגוון טעמים, משלבים חלבונים ופחמימות לשחרור קבוע של אנרגיה.

 

בהצלחה!

https://herbalife.co.il/products/weight-control/protein-bars/vanilla-almond

;