fbpx
https://rootavor.com/wp-content/uploads/2022/08/חלוקת-פנסיה-לא-שוויונית2.jpg

ביה”ד הרבני הגדול קבע: יש לחלק פנסיה באופן לא שוויוני בשל פערי גיל בין הגבר לאשה

האם אשה אינה זכאית למחצית מכספי הפנסיה של בעלה לשעבר רק מפני שהיא צעירה ממנו ב-17 שנים? הוגשה עתירה לבג”ץ

1חלוקת פנסיה לא שוויונית

צילום אילוסטרציה: Photo by Samantha Gades on Unsplash

לאחרונה הוגשה עתירה לבג”ץ נגד בית הדין הרבני הגדול, שקבע כי חלקה של האשה בפנסיית הגרוש שלה יקופח – בשל פערי הגיל המשמעותיים ביניהם.

האם אשה אינה זכאית למחצית מכספי הפנסיה של בעלה לשעבר רק מפני שהיא צעירה ממנו ב-17 שנים? בשאלה זו יצטרך להכריע בקרוב בג”ץ, במסגרת ערעור על החלטת בית הדין הרבני הגדול, שאותו הגישה עו”ד עינבר לב בשמה של האשה.

לדברי עו”ד עינבר לב, בני הזוג הכירו במסגרת שירותם במשטרה והתחתנו בשנת 2000, כשהאשה בת 20 והגבר בן 37. לבני הזוג נולדו ילדים, וכ-13 שנה לאחר נישואיהם, נטלו השניים משכנתא לרכישת בית במשותף. אלא שכשנתיים לאחר רכישת הבית, הגיש הגבר תביעת לגירושים לבית הדין הרבני האזורי נגד האשה.

בתביעתו טען הבעל כי השקיע ברכישת הבית המשותף כספים מהפנסיה שלו, ולפיכך, סכומים אלה לא צריכים להיכלל באיזון המשאבים בין הצדדים. האשה, מנגד, הגישה באמצעות עו”ד לב, תביעה לקבלת דמי הכתובה.

בהמשך לתביעות ההדדיות של בני הזוג, מינה בית הדין אקטואר שיחשב את חלוקת המשאבים בין הצדדים, אשר קבע, כי על הגבר לשלם לאשה כ-70 אלף שקל וכן את חלקה בפנסיה החודשית שלו – לאורך חייהם המשותפים.

עו”ד לב ביקשה לקבל כלשונה את חוות דעתו של האקטואר, שנמצאה מבוססת גם בחקירתו בבית הדין, אך הגבר התנגד לכך, ודרש כאמור חלוקה לא שוויונית של כספי הפנסיה, וזאת בשל השקעתו ברכישת הבית.

בניגוד לפסיקות בתי המשפט לאורך השנים, קיבל בית הדין הרבני האזורי את טענות הגבר וקבע כי יש לערוך איזון משאבים לא שוויוני בין הצדדים. בית הדין הרבני הגדול, שאליו ערערה האשה, הורה לבית הדין האזורי לבחון מחדש את החלטתו.

בתום הדיון החוזר לא שינו דייני ביה”ד הרבני האזורי את החלטתם, אך נימקו אותה בצורה חדשנית. להכרעתם, הגבר ישלם לאשה את חלקו בפנסיה, בהתאם לדו”ח האקטואר, אך זאת רק ממועד מתן פסק הדין, ולא ממועד הקרע ביניהם כמקובל בפסיקה. משמעות הדבר, ש-6 שנים וחצי בהן קיבל הגבר פנסיה, ייצאו מחלוקת המשאבים – ויקופחו מחלקה של האשה. לדברי עו”ד עינבר לב, מדובר בהפסד כספי משמעותי של האשה שנאמד בכ-300 אלף שקלים.

על פי פסיקת הדיינים, האשה יכולה כבר כעת ליהנות מכספי הפנסיה של בעלה לשעבר, בשל גיל פרישתו המוקדמת מהמשטרה, אך בשל גילו, הבעל לא יוכל ככל הנראה, ליהנות מחלקו בפנסיה שלה, ולכן יש לקפח את חלקה באיזון המשאבים.

2עוד עינבר לב צילום ענת קזולה

עו”ד עינבר לב: “הייתכן שמעתה אשה אשר נישאת לבחיר ליבה, המבוגר ממנה בפער גילים משמעותי, תצטרך להידרש ולדאוג לזכויותיה העתידיות?”. צילום: ענת קזולה

עו”ד עינבר לב ערערה גם הפעם על ההחלטה לבית הדין הרבני הגדול, אולם זה דחה במפתיע את ערעורה, ובכך הפך את הקביעה על חלוקה לא שוויונית בין בני זוג בשל פערי גיל – להלכה המחייבת למעשה את כלל בתי הדין הרבניים.

בימים אלה הגישה עו”ד עינבר לב ערעור על ההחלטה לבג”ץ, ביושבו כערכאת ערעור על החלטות בית הדין הרבני הגדול. בערעורה טוענת עו”ד לב, כי הפרשי הגיל בין בני הזוג אינם משמעותיים בכל הנוגע לגיל הפרישה מהמשטרה, ובוודאי שאינם מהווים סיבה לחלק את תקבולי הפנסיה באופן לא שוויוני.

“הייתכן שמעתה אשה אשר נישאת לבחיר ליבה, המבוגר ממנה בפער גילים משמעותי, תצטרך להידרש ולדאוג לזכויותיה העתידיות?”, טוענת עו”ד לב בערעורה.

לדבריה, הגבר פרש מהמשטרה בגיל 50 כדי לפתח קריירה שנייה, כפי שאכן עשה כעורך דין מצליח במשרד עצמאי שהקים. האשה לעומתו, בת 44 כיום, קרובה לגיל הפרישה המותר מהמשטרה, אך ללא קריירה נוספת באופק, ועל כן דחיית תשלומי הפנסיה תיצור עיוות דין כלפיה.

עוד טוענת עו”ד לב בערעור, כי הגבר נישא לאישה כשהיא בת 20 בלבד, ונהנה מאשה צעירה, מלאת חיים, שכוחה במותניה ושהולידה לו מספר ילדים. כעת, לאחר הפרידה, טוענת עו”ד לב, לא ניתן להפוך את גילה של האשה למוקש נגדה, שיצדיק חלוקת הפנסיה במועד מאוחר בכ-6 שנים וחצי ממועד הקרע.

“כאשר בית מגורים משותף נרשם על שם שני בני זוג בחלקים שווים, ומבלי שיש הסכם ממון הקובע אחרת, הבית שייך לשניהם בחלקים שווים, ללא קשר למידת ההשקעה של מי מהם ברכישתו”, טוענת עו”ד לב בערעורה, “ברור כי בנסיבות, בהן בוחר בן זוג להטמיע כספים נפרדים בתא המשפחתי המשותף, לרבות לצורך רכישת בית מגורים שנרשם על שם שני בני הזוג בחלקים שווים, כספים אלה הופכים להיות משותפים, מבלי יכולת לבצע התחשבנות רטרואקטיבית לאחר הפירוד”.

בערעור, שהוגש כאמור בימים אלה ממש, מתבקש בג”ץ לבטל את פסק הדין של ביה”ד הרבני הגדול, ולהכפיפו לפסיקות ביהמ”ש העליון לאורך השנים ולחוק יחסי ממון בין בני זוג.

עו”ד עינבר לב http://www.dineymishpaha.co.il/ עוסקת בתחום דיני משפחה, גישור, צוואות, מאבקי ירושה ועיזבונות, ומדורגת בין המשרדים המובילים בישראל לדיני משפחה על פי 100DUNS.

;