fbpx
https://rootavor.com/wp-content/uploads/2022/07/מכשולים-לדיאטה-בקיץ.jpg

לשמור על המשקל בקיץ: 5 המכשולים שיכולים לשבש את הירידה במשקל ואפילו לגרום לעלייה

תמר ידין, דיאטנית קלינית, מעניקה עצות וטיפים כיצד להימנע מהמכשולים ולצלוח את הקיץ בשלום

מאת: תמר ידין, דיאטנית קלינית

מכשולים לדיאטה בקיץ

כך תצלחו את הקיץ בשלום. צילום אילוסטרציה יח”צ

נתחיל בבשורה טובה: בקיץ קל יותר לרדת במשקל. החום מביא איתו ירידה בתיאבון; רבים מעדיפים לאכול ארוחות קלות וקרות; סלט, שייקים וכריך מהווים תחליף לארוחה החמה של החורף; והרצון להתקרר מעודד שתיית מים מרובה שתורמת לתחושת השובע ולעיתים מייתרת אכילת יתר”.

בנוסף, הימים מתארכים וזו ההזדמנות לעסוק יותר בפעילות גופנית בחוץ. כמו כן, בקיץ אנו חשופים יותר לשמש וגופנו מייצר יותר ויטמין D, שמיוצר בגוף בעקבות החשיפה לשמש. מחקרים הראו, כי רמות נמוכות של ויטמין D בחורף מונעות פירוק שומן ומעודדות אחסון שומן ואילו בקיץ, כשאנו מייצרים יותר ויטמין D, אנו מעודדים ניצול קלוריות לצורך ייצור אנרגיה במקום אחסון שומן”.

אז מהם המכשולים העיקריים שטומנים בחובם הקיץ והחום שיכולים לשבש את הירידה במשקל ואפילו לגרום לעלייה? קבלו טיפים כיצד להימנע מהמכשולים ולצלוח את הקיץ בשלום:

1.היזהרו מנשנוש יתר

דווקא היעדר התיאבון והרצון לדלג על ארוחה, עלול לגרום לנשנוש יתר ולאכילה לא מאוזנת. במקום הארוחה המבושלת, שכוללת מנת חלבון, פחמימה וירקות, אנו נוטים לנשנש. נשנוש קל יכיל בעיקר פחמימות: כריך, שייק פירות, אבטיח פרוס. נשנוש שכזה ישביע אותנו לטווח קצר בלבד, שכן הוא עתיר פחמימות, שמתעכלות מהר וגוררות רעב נוסף. במקרה כזה, נבחר בעוד נשנוש וכך ניגרר למצב של המון נשנושים עתירי פחמימות.

פחמימות, כידוע, מעודדות הפרשת אינסולין – המעודד בנייה ואחסון.  בין השאר – אחסון עודף הפחמימות כדלק בתאי השומן. כך, אכילת נשנושים שאחוז הפחמימות הפשוטות (פירות) או מורכבות (לחם) בהם הוא משמעותי, תגרור נשנוש יתר כל כמה שעות, והפרשת אינסולין רבה, שתגרום בסופו, לעלייה במשקל ולאגירת שומן וכן עלולה לפגוע בבריאות ולעודד דלקות, פרה-סוכרת וסוכרת, והכל מנשנושים ולא מאוכל אמיתי!

טיפ: לא לדלג על ארוחות! אם אינכם רעבים, הקפידו על מסגרת מסודרת של 3 ארוחות ביום, עם ארוחת ביניים, לפי הצורך והרעב. אכלו ארוחות מאוזנות שבהן 50% מהצלחת מהווים הירקות, ואילו שארית הצלחת מחולקת שווה בשווה בין חלבון לפחמימה. אם אינכם רעבים או שחם לכם ומעדיפים ארוחה קלה, העדיפו חלבונים קרים וקלים: ביצה קשה, טונה על פני בשר ועופות מבושלים וחמים, ותוספת פחמימתית קרה: קינואה, תירס, וכו’.

2.הימנעו ממיצי פירות עתירי סוכר

מכשול נוסף הוא מיצי פירות. מיץ פירות, בין אם הוא “100 אחוז טבעי” או “סחוט טרי” מורכב מפירות רבים, ללא הקליפה, כלומר ללא הסיבים התזונתיים. שייק פירות, לפיכך, עתיר בסוכר. שייק המורכב ממיץ תפוזים – פרי שאינו עתיר במיוחד בסוכר ומומלץ לאכילה – יכול להכיל בין 3-4 תפוזים, כלומר 6-8 כפיות סוכר! זהו סוכר ללא סיבים תזונתיים, כאמור, ולכן ייספג במהירות בגופנו, יגרום לשטף סוכר בגוף, לעליית אינסולין ובעקבותיה לאגירת הסוכר העודף שנכנס מהר לגוף כשומן.

טיפ: העדיפו מים או סודה. אם בכל זאת תרצו שייק, העדיפו מיצי ירקות עם פרי. למשל: שייק תרד (שטעמו אינו דומיננטי בשייק), עם מלפפון וג’ינג’ר, תפוח ירוק (עם הקליפה), או אננס קפוא בכמות מדודה. ניתן גם להוסיף אבקת חלבון ותקבלו ארוחה הבונה שריר ומזינה, שגם תחזיק אתכם שבעים לאורך יותר זמן.

3.אל תצרכו יותר משתי מנות פרי ביום

הפירות עצמם הינם מכשול נוסף המכילים סוכר רב. ככלל, רצוי לא לצרוך יותר משתי מנות פרי ביום. ישנם פירות מדידים: אפרסק, תפוח, תפוז – שמנה אחת מהם נחשבת לפרי אחד.  בננה, אגב, היא החריגה. חצי מנה נחשבת למנת פרי, בשל תכולת הסוכר והקלוריות הגבוהה שבה. פירות לא מדידים, כגון: אבטיח, מלון, ענבים, דובדבנים, יש לכמת לפי הכלל הבא: עד כוס פלסטיק קטנה נחשבת למנה.

טיפ: לצרוך את הפרי בשלמותו, ככל שניתן, כדי להרוויח את הסיבים התזונתיים שיעכבו את ספיגת הסוכר המהירה בגוף מהפרי. בנוסף, לא לאכול פרי לבדו, אלא לשלב אותו עם חלבון או שומן טוב, בכמות קטנה, המאטים אף יותר את עליית רמת הסוכר בדם וכך ותרוויחו שובע לאורך זמן רב יותר, אולי אפילו תוותרו על הנשנוש הבא או על פרי נוסף.

4.המכשול המפתיע: סלט

המכשול הבא והמפתיע הוא הסלט. סלט היא דרך נפלאה ומזינה להתמלא. אני בהחלט ממליצה לאכול סלט כמנה עיקרית. עם זאת, יש לשים לב, כי ישנם סלטים עתירי קלוריות ובעיקר – ישנם רטבים עתירי קלוריות וסוכר.

טיפ: הקפידו, שבסלט יהיה גם חלבון: קינואה, זרעים, אולי חזה עוף. לגבי הרוטב – העדיפו תמיד רוטב שקוף. בעדיפות לשמן זית ולימון, אולם אם אלו אינם בנמצא, ויניגרט יהיה האופציה המובילה ולא רוטב על בסיס שמנת או גבינה או מיונז. אופציה נוספת ונפלאה לעיכול היא הוספת כף-שתיים של תרכיז משקה אלוורה, שמעשירה כל רוטב סלט ומסמיכה אותו.

5.ותרו על ארטיקים עתירי קלוריות

מכשול נוסף הם הארטיקים. ישנו מגוון ענקי של ארטיקים בקיץ, השונים זה מזה בתכולתם התזונתית, בקלוריות ובאחוזי השומן שהם מכילים. יש ארטיקים שמכילים 50-60 קלוריות וכאלו שמכילים 350-400. בהמשך לנאמר למעלה, ארטיק אינו תחליף לארוחה, אלא נשנוש וככזה יש להתייחס אליו: לא ארטיקים של מאות קלוריות, אלא לכו על ארטיק מבוסס קרח, פרי או יוגורט, שמכיל פחות ממאה קלוריות.

הכותבת היא דיאטנית קלינית ויועצת לחברת “הרבלייף”.

;