fbpx
https://rootavor.com/wp-content/uploads/2022/08/הזעת-יתר.jpg

סובלות מהזעת יתר? עולם הרפואה האסתטית מציע פתרונות מגוונים איך להתמודד עם הבעיה

דר’ ערן אלנבוגן, רופא מומחה לרפואת עור בכללית אסתטיקה, מסביר על היתרונות והחסרונות של כל שיטה

מאת: דר’ ערן אלנבוגן

1הזעת יתר

צילום אילוסטרציה: Photo by Rodolfo Sanches Carvalho on Unsplash

כ-5% מהישראלים סובלים מהזעת יתר, באופן שווה בנשים ובגברים. הזעת יתר הופכת לכזאת כשהיא מתרחשת מעבר לכמות שהגוף זקוק כדי לבצע בקרה אחר חום הגוף. הזעת יתר יכולה להיות ממוקדת לחלק אחד של הגוף (למשל בתי שחי) או לערב מספר אזורים יחד (בתי שחי, כפות ידיים, כפות רגליים, פנים, מפתח חזה, קרקפת).

אין אמת מידה קבועה וכמותית בעזרתה ניתן להעריך אם כמות הזיעה תקינה או חריגה, אך הכלל הוא שככל שהמזיע מרגיש כי איכות חייו נפגעת ומהווה גורם מפריע לשגרת יומו, מומלץ להיוועץ עם רופא. לעיתים ניתן לבצע תבחין רפואי בשם יוד-עמילן המדגיש את אזורי ההזעה, אך תבחין זה אינו מדד כמותי להזעה.

המועקה שגורמת הזעת יתר לא מתבטאת רק בעיגולי זיעה בבגדים, אלא פעמים רבות גם בתחושות קשות של בושה, חוסר ביטחון ופגיעה חברתית של ממש. בין היתר הימנעות מלחיצת ידיים או מגע גופני עם אחרים, הימנעות מפעילות ספורטיבית, קושי בהחזקת כלים, מכשירי עבודה או כתיבה, שימוש במקלדת או אחיזה בהגה, מקלחות מרובות והחלפת בגדים מספר פעמים ביום ועוד.

הזעת יתר מחולקת לשני סוגים עיקריים: 1.הזעת יתר ראשונית – הנגרמת ללא סיבה ברורה. יש הסוברים כתוצאה מגירוי יתר של מערכת העצבים המרכזית.

2.הזעת יתר שניונית (המשנית למחלה קיימת זו או אחרת). במקרה זה יש לשלול מצבים רפואיים שונים כמו סוכרת, השמנת יתר, מצבים נוירולוגים שונים, תסמיני גיל המעבר וכדומה.

בשל הפגיעה שהיא עלולה לעורר פותחו עם השנים מספר טיפולים שנועדו לתת פתרון, מתכשירים למריחה, תרופה פומית (בבליעה), ועד לבוטוקס, גלי מיקרו וניתוח. הכירו את היתרונות והחסרונות של כל שיטה:

2דר' ערן אלנבוגן צילום אילן בשור

דר’ ערן אלנבוגן: “הבוטוקס יכול להביא לאחוזי הצלחה יפים של עד 80%”. צילום: אילן בשור

הזרקות בוטוקס

אותו חומר מפורסם המשמש להעלמת קמטים בפנים יכול גם לעזור בפעילות של בלוטות הזיעה. הרופא מאלחש את המקום ומזריק את החומר לאזור הטיפול. הבוטוקס יכול להביא לאחוזי הצלחה יפים של עד 80%. בניגוד לטיפול ניתוחי או בגלי מיקרו – בטיפול בוטוקס יש צורך בטיפולי תחזוקה עד פעמיים בשנה וכמובן בהתאם לצורך. חשוב לציין, שבטיפול זה ובניגוד לטיפול ניתוחי אין מנגנון פיצוי, משמע לא מזיעים יותר במקומות אחרים.

גלי מיקרו מירה-דריי

זהו טיפול מתקדם הפועל בטכנולוגיית גלי מיקרו ומציע פתרון יעיל לאזור בית השחי בלבד. ברוב המכריע של המקרים המטופלים נדרשים למפגש טיפולי אחד שמעלים את הזעת היתר לצמיתות באחוזים גבוהים, לעיתים רחוקות יידרש טיפול נוסף משלים.

הטיפול עצמו מעט ארוך יותר מבוטוקס ועשוי לקחת כשעה ורבע. הוא נעשה תחת הרדמה מקומית. בטיפול זה מחמם הרופא בעזרת גלי מיקרו של מכשיר מירה-דריי את בלוטות הזיעה בבית השחי וכך הוא למעשה מוציא אותן משימוש. ברוב המקרים המטופלים מרוויחים מהעובדה כי לאחר הטיפול ניכרת הפחתה של ריח הזיעה באזור.

כיום נחשב הטיפול במירה-דריי לפופולרי מאוד וזאת בשל שילוב היתרונות שהוא מציע ובראשם כאמור היכולת לפתור את הזעת היתר בטיפול אחד בלבד (בקרב 80% מהמטופלים) עם התאוששות קלה בלבד.

טיפול תרופתי

רופא עור, ולעיתים אף רופא משפחה, יכולים להמליץ על תכשיר אלומיניום כלוריד הניתן במרשם. זהו טיפול ראשוני לבעיה שמיועד למקרים קלים יחסית. החומר הזה חוסם פיזית ובולם את הפעילות של בלוטות הזיעה. מורחים אותו בלילה לפני השינה ובבוקר מנקים אותו מהגוף.

את התכשיר יש למרוח לפני השינה כשהאזור המטופל נקי ויבש. בבוקר יש לשטוף את שאריות החומר מהעור. ניתן להשתמש בתכשיר בכל אזור הסובל מהזעת יתר, אך השימוש הנפוץ הוא בבתי השחי.

בשוק קיימות גם מספר תרופות מערכתיות הפועלות על מערכת העצבים ובכך משבשות את פעילות בלוטות הזיעה בין היתר. מדובר על תרופות כמו קלונידין, בנזודיאזפינים, או תרופות אחרות ממשפחת התרופות האנטיכולינרגיות ועוד. אלה יכולות לסייע, אך גם לגרום לתופעות אחרות של יובש בפה, ובמקרים קיצוניים גם לאצירת שתן, הפרעות בקצב הלב או טשטוש בראייה.

ניתוח

במקרים קשים יותר הרופא יכול להמליץ על ניתוח שיפסיק את הזעת היתר וימנע אותה גם בעתיד. עם זאת, חשוב לזכור שניתוח הוא הליך כירורגי הכרוך גם בסיכונים ולגרום במקרים מסוימים להופעה של מנגנון פיצוי – וייתכן שלאחר ההליך תסבלו מהזעת יתר באזור מרוחק מבית השחי.

איך אדע איזה טיפול מתאים לי? מומלץ לפנות להתייעצות עם רופא מנוסה ומקצועי העובד בארגון בעל גב רפואי ואחריות שיכול להציע את כל שיטות הטיפול הקיימות ולהחליט ביחד עם המטופל מה תהיה הדרך היעילה והמתאימה ביותר.

;