fbpx
https://rootavor.com/wp-content/uploads/2021/06/2סימני-גוף.jpg

מהם הסימנים בשיער, בעיניים בשפתיים ובציפורניים שעלולים לאותת לנו על מחלות?

מה זה אומר שהשיער נראה דליל מהרגיל? שהריסים נושרים? ומאיפה הגיעו הפסים המוזרים על הציפורניים? הספר “סימני גוף” יעזור לכן לזהות סימנים מקדימים 

1סימני גוף

צילום: מייגן לואיס ל”אנספלאש”

הקשבה לגופכן וזיהוי הסימנים המקדימים שעשויים לאותת על מחלות או על פגיעות שונות, יכולים לעזור לכן לקחת חלק פעיל בשמירה על בריאותכן ובמקרים מסוימים אף להציל את חייכן.

זוהי בדיוק מטרתו של הספר “סימני גוף” (הוצאת “אריה ניר”), מאת דר’ ג’ואן ליבמן-סמית וז’קלין נרדי-איגן, שמצביע על מיגוון רחב ביותר של סימני גוף מכף רגל ועד ראש, היכולים להצביע על בעיה כלשהי, או שלא.

בין היתר מתייחסות המחברות לסימני בריאות שניתן להתעלם מהם בוודאות (כמו שתן צלול בצבע בהיר), לסימני אזהרה שדורשים תשומת לב רפואית (כמו השתוקקות פתאומית למאכלים מלוחים); ולסימני סכנה שמחייבים טיפול רפואי מידי (כמו הבזקים הולכים וגוברים שמפריעים לראייה).

התסמינים – כמו כאב, חום ודימום – מבטאים את עצמם בבירור ובקול תרועה, ואילו סימני גוף מופיעים, לעיתים קרובות, באופן סמוי ביותר וקשה לפענוח, לכן אנו נוטים להתעלם מהם. אבל השיער, העיניים, השיניים, העור, הציפורניים, ויתר חלקי הגוף שלנו שולחים איתותים המצביעים על מחלות והפרעות החבויות עמוק מתחת לפני השטח. ריכזנו עבורכן כמה סימני גוף נבחרים, שיעזרו לכן להתחבר טוב יותר לגופכן.

מה אומר שיערך?

אילו סימנים בשיער עשויים לאותת לכן על בעיה כלשהי? אם למשל אתן מתולתלות, ושמתן לב באחרונה כי התלתלים שלכן מתעקשים להסתבך האחד בשני וכי הם יבשים, שבריריים וגסים, יכול להיות שאתן סובלות מתת פעילות של בלוטת התריס.

אם אתן בהריון ונדמה לכן כי שיערכן דליל מהרגיל, אולי זה אומר שאתן סובלות מחוסר בוויטמינים או במינרלים שחיוניים להתפתחות התקינה של העובר. נשירה מהריסים ומהגבות. שמתן לב שנושרות לכן שערות מהריסים ומהגבות? נשירת ריסים יכולה לאותת על צריכה עודפת של ויטמין A או לחלופין על פעילות יתר של בלוטת התריס. לעומת זאת, נשירה של שערות בחלק החיצוני של הגבות יכולה להעיד על תת פעילות של הבלוטה.

שינויים במרקם השיער. שיער יבש ושברירי עם קצוות מפוצלים יכול להצביע על כך שאינכן מטפלות בשערכן כהלכה, אך הפרעות בגוף השערה יכולות גם להצביע על מתח נפשי, על שינויים הורמונליים, על חסרים תזונתיים ועל מחלה של בלוטת התריס.

שיער מפוספס. שיער ששזורים בו פסים של שיער נטול צבע או חסר פיגמנט, בדרך כלל בצבע בלונדיני, אפור או אדמדם – הוא סימן אזהרה לחסר חמור במרכיבים תזונתיים כמו חלבון או ברזל.

מה אומרות עינייך?

עיניים. העיניים הן הראי לנשמה, לא ככה? ואם אנחנו רוצות שהראי ישקף אשה בריאה, כדאי שנשים לב לסימנים שיכולים להיות מטרידים, גם כשאנחנו מנסות לטשטש אותם בעזרת מייק-אפ.

עיגולים כהים מתחת לעיניים. קחו למשל את הבעיה הנפוצה של עיגולים כהים מתחת לעיניים. האם זה אומר בהכרח שאתן סובלות מחוסר שינה? כן, כשאתן רוצות לסחוט רגשית את בן זוגכן שיקום גם הוא לילד שמתעורר בלילה. לא, כי זה עלול גם לרמז על בעיה של אלרגיה, שהייה מרובה בשמש או אפילו אקזמה. שקיות מתחת לעיניים. בעיה נפוצה נוספת היא היווצרות של שקיות נוזלים מתחת לעיניים. אלה יכולות להיגרם כתוצאה מהתייבשות שנגרמת על ידי צריכת אלכוהול; מדיכאון שמלווה בבכי ובחוסר שינה, הגורמים לאגירת נוזלים באותן שקיות מעצבנות (וזה כבר מדכא בפני עצמו); מתת פעילות של בלוטת התריס; או סתם בזמן וסת והריון. אבל אל תאמרו נואש, למחברות הספר יש טיפ בשבילכן: הגביהו מעט את הכרית כשאתן הולכות לישון. זה אמור להפחית את הצטברות הנוזלים מתחת לעיניים.

מה אומרות שפתייך?

שפתיים חושניות וסקסיות הן ברוב המקרים שפתיים בעלות מראה תפוח, אבל מה קורה כאשר שפתיים שביומיום הן דקות או רגילות, מתנפחות לממדים עצומים? במקרים כאלה זו יכולה להיות אלרגיה, למשל. במקרה של שפתיים יבשות וסדוקות, הסיבה יכולה להיות חוסר תזונתי כלשהו או אפילו עדות לפגיעה בבלוטות שמייצרות לחות בשפתיים.

נמשים בפה או על השפה. כמה כתמים חומים בעלי צורה משונה הממוקמים על השפתיים, הנקראים כתמי שחרת, הם עניין שכיח וחסר משמעות מבחינה רפואית. אף שאין צורך להיות מוטרדים בגינם הם עלולים להישאר על השפתיים לאורך שנים.

נמשים יכולים להתגלות גם בתוך הפה. השינויים בגוון העור מאותתים לעיתים קרובות על תחילתה של מחלת אדיסון, הפרעה הורמונלית נדירה של בלוטות יותרת הכליה. הם גם עלולים להצביע על מצבים הורמונליים אחרים. בדומה לכל כתם בעור, אם הנקודות או הנמשים משנים את צבעם, צורתם או מרקמם הם יכולים לשמש סימני אזהרה לסרטן העור. גוון צהבהב (צהבת) בחך או מתחת ללשון עלול להצביע על דלקת כבד.

דקירות בשפתיים. אם אתן מרגישות דקירות בשפתיים אין זה הרפס, אלא אולי סימן לחוסר בסידן או בוויטמין D. תחושה של עקצוץ או קהות על השפתיים או בכל מקום אחר המכונה נימול, יכולה להיות אחד הסימנים המוקדמים ביותר למחלת כליות. עקצוץ בשפתיים יכול לאותת גם על סוכרת: כשרמת הסוכר בדם אינה תחת פיקוח עלולים הפה ויתר חלקי הגוף להינזק.

מה אומרות אוזנייך?

אוזניים מעקצצות. מדובר בסימן לאלרגיה או לבעיות עור כמו גָרָב או ספחת. אוזניים מעקצצות יכולות גם להצביע על ניקוי אוזניים תכוף מדי הגורם להן להתייבש ולהיחשף לכל מיני חיידקים ופטריות שאורבים מן הצד. למעשה, הגורם הראשוני לאוזניים מעקצצות הוא שאינכן מייצרות מספיק שעוות אוזן.

הפרשה נוזלית מהאוזן. כמו שעוות האוזן, הפרשה נוזלית מהאוזן יכולה להצביע על כך שהאוזן מנקה את עצמה, אבל גם להצביע על כמה מצבים שללא טיפול עלולים להידרדר לבעיות חמורות יותר. למשל, הפרשה מהאוזן שאינה כרוכה בכאב עלולה להצביע על דלקת בדרכי הנשימה או על דלקת חיידקית, נגיפית או פטרייתית של האוזן.

שעוות יתר. שעוות האוזן מגינה על האוזניים מפני מים, פטריות ומפני כמות גדולה מאוד של חיידקים. היא גם לוכדת אבק ולכלוך החודרים לאוזניכן או אפילו חרקים ויצורים זעירים אחרים. אבל אם האוזן שלכן מפרישה כמויות גדולות של שעווה זה יכול להיות סימן אזהרה לכך שתזונתכן מכילה פחות שומן מהנחוץ.

מה אומרות ציפורנייך?

מהעובדה שהציפורניים בידיים צומחות מהר יותר מאשר הציפורניים ברגליים לא הופתעתי. אבל מכך שגם אלה שבידיים וגם אלה שברגליים צומחות מהר יותר בקיץ מאשר בחורף? או מהעובדה שהציפורניים של גברים צומחות מהר יותר מהציפורניים שלנו?

קווים צרים ולבנים לרוחב ציפורן. אז למה צריך לשים לב בין מריחת לק אחת לשנייה? אם למשל אתן מבחינות בשני קווים צרים ולבנים לרוחב ציפורן אחת או כמה ציפורניים, יכול להיות שמדובר בחוסר אלבומין בדם, שיכול מצד אחד להעיד על משהו חמור כמו מחלת כליות, אבל לטענת מחברות הספר, ברוב המקרים מופיע בתגובה לדלקת או לפציעה. אם למשל הציפורניים שלכן צהובות, יכול להיות שאתן מעשנות יותר מדי או שנטלתן באחרונה אנטיביוטיקה מסוג “טטרציקלין”.

מבהיל? מלחיץ? שימו לב לגוף שלכן, הכירו אותו היטב, והכי חשוב: כשאתן מרגישות שהוא כבר לא עושה את העבודה כמו שצריך, עימדו על שלכן והתעקשו עד שיימצא לכן הפתרון.

;