fbpx
https://rootavor.com/wp-content/uploads/2020/05/שיגרת-קורונה-בעבודה-גדול.jpg

שיגרת הקורונה: כללי זהב להתנהגות במרחב הציבורי, בעבודה, בתחבורה וגם במספרה

כך נשמור על עצמנו מפני הידבקות בנגיף הקורונה ונהיה חלק מהמאבק המשותף בהתפשטות המגיפה. כל מה שמומלץ לעשות וממה צריך להימנע

1שיגרת קורונה בעבודה

Photo by Campaign Creators on Unsplash

נראה כי כולנו מתחילים להתרגל לאט-לאט לשיגרת הקורונה ונשמעים להנחיות משרד הבריאות הקורא לנו להמשיך ולשמור על ריחוק פיזי של שני מטר, על עטיית מסיכות ועל שמירת היגיינה. לפניכם מדריך מיוחד איך להתנהג במרחב הציבורי, בעבודה, בתחבורה וגם במספרה, כדי למנוע הידבקות בנגיף הקורונה ולהמשיך את המאבק המשותף בהתפשטות המגיפה.

כללי התנהגות במרחב הציבורי

חובה עלינו לעטות מסיכת פה ואף בכל יציאה מהבית. מומלצת מסיכת בד ביתית או מסיכה ייעודית ויש לעטות אותה כך שתהיה צמודה לפה ולאף. יש לשטוף ידיים לאחר נגיעה במסיכה. אם אתם שוהים בכלי רכב, במבנה או בעבודה ללא אדם נוסף – אינכם צריכים לעטות מסיכה.

אין להיכנס למקום ציבורי כלשהו בעת מחלת חום או בעת הופעת תסמינים נשימתיים (כולל לתחבורה ציבורית ומקומות ציבוריים פתוחים כגון חוף ים או פארק). בכל מקרה, יש להקפיד על שמירת מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם. כמו כן, יש להימנע ממגע פיזי כולל חיבוקים ולחיצות ידיים. יש לפתוח דלתות לא באמצעות כף היד (אפשר למשל באמצעות נייר טישיו) ויש לחטא ידיות ודלתות לעיתים קרובות.

כללי התנהגות בעבודה

חשוב לדעת: על פי הוראות משרד הבריאות, ענפי התעשייה, הייצור והשירותים שבו למתכונת עבודה של 30% מכוח האדם או עד 10 עובדים בו זמנית במקום העבודה, לפי הגבוה מביניהם. מקומות עבודה ועסקים שעומדים בכללי “התו הסגול” יכולים להעסיק כוח אדם בהיקף גבוה יותר (עד 100%).

הכלל הראשון: הקפידו על היגיינה. יש לרחוץ ידיים לעיתים קרובות, להמעיט ככל האפשר בנגיעה בפנים, להימנע ממגע קרוב עם קולגות, להימנע מלחיצות ידיים ולהימנע מאכילה משותפת בכלי אחד או להעביר אוכל מפה לפה.

חשוב לבצע אוורור מקסימלי של המשרד. מומלץ לפתוח חלונות מדי בוקר, כדי להזרים אוויר נקי למקום העבודה. יש להימנע מלנשק מזוזות ותשמישי קדושה שאינם אישיים. גם בעבודה יש לשמור על מרחק שני מטרים בין אדם לאדם. כמו כן, יש להימנע מלהתקהל בפינת הקפה ובמטבחונים ואין לאכול בחדר אוכל משותף, ככל האפשר.

מדידת חום לעובדים בכניסה למקום העבודה. לא תותר כניסת עובד עם חום גוף העולה על 38 מעלות צלזיוס. לכן מומלץ לכל עובד למדוד חום מדי בוקר בבית לפני שהוא יוצא לעבודה. על פי הוראות משרד הבריאות, יש לשבץ קבוצת עובדים באותה קבוצת הסעה ובאותה משמרת, ככל האפשר.

ישיבה במשרד. בחדר שגודלו עד 20 מ״ר – יוכלו לשהות שני עובדים, או מספר גדול יותר של עובדים אם בין עובד לעובד ישנה מחיצה שתמנע העברת רסס. בחדר שגודלו מעל 20 מ”ר – יוכלו לשהות עד 5 עובדים או מספר גדול יותר של עובדים אם בין עובד לעובד ישנה מחיצה. קיום פגישות ודיונים יתאפשר עד 8 עובדים בחדר.

מתי לעטות מסיכה במשרד? כאשר שני עובדים נמצאים בקביעות בחדר אחד במקום העבודה, ובלבד שיישמרו על המרחק הנדרש, אינם חייבים לעטות מסיכה. במידה ויושבים בחדר אחד יותר משני אנשים, או בחדר ישיבות, יש לעטות מסיכות.

איך להשתמש במעלית במשרד? יש להשתמש במעלית עד 2 אנשים תוך שמירת מרחק זה מזה ולהקפיד על מסיכה לפנים. בבניינים מעל 5 קומות ניתן להשתמש במעלית עד מחצית מהתפוסה המרבית המותרת, להקפיד על מסיכה לפנים ולשמור על מרחק זה מזה, ככל האפשר.

חלית בקורונה בעבודה? במידה ואחד מן העובדים נדבק בנגיף קורונה במקום העבודה, ייסגר מקום העבודה כולו או חלקו לתקופה שתסתיים לכל המאוחר עם סיום החקירה האפידמיולוגית על ידי משרד הבריאות. בנוסף, מומלץ כי עובדים עם מחלות רקע ימנעו מהגעה פיסית למקום העבודה.

כללי עבודה עם קהל

חשוב לדעת: במשמרות יש לשבץ, ככל האפשר, את אותה קבוצת עובדים יחד באותה משמרת. יש לוודא כי בדלפק העסק ישנה מחיצה למניעת העברת רסס בין המוכר ללקוח. במקום בו ישנן מערכות לכיבוי גילוי וכיבוי אש – יש לוודא מרווח של 50 ס”מ בין המחיצה לתקרה.

היגיינה בעסק. יש להקפיד על שמירת כללי היגיינה במקום העסק, כולל חיטוי המשטחים הפנימיים, לכל הפחות פעמיים ביום וכן בסיום יום הפעילות. המשטחים כוללים בין היתר: ידיות, דלתות, מעקים, דלפק, מחיצה, מתגים, לחצני מעלית.

במקום הפתוח לציבור שאינו חנות, למשל: סטודיו או מכון כושר – יש להציב מתקנים עם חומר לחיטוי ידיים במקומות נגישים וזמינים. יש להקפיד על שמירת מרחק של שני מטרים לפחות בין האנשים, לרבות בתורים. לשם כך, יש לסמן מקומות לעמידה בתורים ובאזור הקופות, ולהתקין שילוט במקום בולט לעניין חובת שמירת המרחק ולעניין חבישת המסיכה. כלל העובדים והלקוחות במקום קבלת קהל חייבים לחבוש מסיכה בהתאם להנחיות חבישת המסיכה.

כללי התנהגות במספרה

חשוב לדעת: מספרה, עסק לטיפול יופי וקוסמטיקה, או עסק לטיפול לא רפואי בגוף האדם, לרבות טיפולי רפואה אלטרנטיביתיכולים לקבל קהל. בכל אחד מאלה יש לוודא את הנכנסים, אלא אם המקום נמצא בתוך קניון, שאין להם חום, שאינם משתעלים ושלא היו במגע קרוב עם חולה קורונה בשבועיים האחרונים. במשמרות יש לשבץ, ככל האפשר, את אותה קבוצת עובדים יחד באותה משמרת.

יופי של היגיינה. יש להקפיד על כללי ההיגיינה בקרב העובדים, כולל שטיפת ידיים וחיטוי המשטחים הפנימיים והציוד בעסק. יש לבצע חיטוי של הכלים, הציוד והכיסא או מיטת הטיפול אשר היו בשימוש, וכן כביסה של מגבות וחלוקים, בין לקוח ללקוח.

אין להכניס לבית העסק יותר מ-2 לקוחות לכל ספר או מטפל, או יותר מאדם (לרבות עובדים) לכל 15 מ”ר, הגבוה מביניהם. יש להתקין בכניסה לעסק שלט המציין את מספר הלקוחות המקסימלי המותר בו זמנית בתוך העסק. גם כאן יש לשמור על מרחק של 2 מטרים לפחות בין אנשים. על הספר או המטפל לעטות מסכה וכפפות. יש, כמובן, להחליף את הכפפות בין לקוח ללקוח.

כללי נסיעה בתחבורה פרטית או ציבורית

רכב פרטי. ברכב זה מותרת נסיעה עד 2 נוסעים (נוסע ונהג). אנשים הגרים באותו בית יכולים לנסוע ביחד, גם יותר מ-2 נוסעים ברכב. ניתן לנסוע עם יותר משני נוסעים ברכב פרטי לצורך חיוני – כמו הסעת אדם לצורך רפואי, הסעת קטין בין הורים גרושים, הסעת קטין שהאחראי עליו נדרש לצורך חיוני או נסיעה לטיפול במסגרת רווחה, אך מומלץ להימנע מנסיעה של יותר מ-3 אנשים ברכב.

תחבורה ציבורית. בנסיעה באוטובוסים או בהסעות, ובהמשך גם ברכבות – יש להשאיר שורה ריקה מאחורי הנהג. על כל ספסל יישב לא יותר מאדם אחד. נוסעים עומדים צריכים לשמור על מרחק של שני מטרים ביניהם. יש להקפיד על שטיפת ידיים לאחר כל נסיעה, להקפיד שהחלונות יהיו פתוחים בעת הנסיעה. כמובן, שבאחריות כל נוסע לא לעלות על תחבורה ציבורית עם חום מעל 38 מעלות צלזיוס או עם שיעול או קושי בנשימה.

מוניות. רק נוסע אחד יכול לנסוע במונית במושב האחורי כשחלונות הרכב פתוחים. חשוב לציין, כי ניתן לנסוע במונית עם מלווה, בנוסף לנוסע, לצורך הסעת אדם לצורך רפואי, הסעת קטין בין הורים גרושים, הסעת קטין שהאחראי עליו נדרש לצורך חיוני או נסיעה לטיפול במסגרת רווחה.

תמונה למעלה: Photo by Annie Spratt on Unsplash

;
Font Resize
Contrast