fbpx
https://rootavor.com/wp-content/uploads/2021/05/האסון-במירון.jpg

דם בעומר במירון: איך הגיבו הפוליטיקאים לאסון האזרחי הגדול ביותר בתולדות מדינת ישראל?

מיום ששון ליום אסון, מקורבנות המחדל ועד לאחוות האחים בדם, ומה כתוב בספר הזוהר ששבר את הרשת?

1האסון במירון

מירון 2021, ל”ג בעומר, ייזכר כאסון האזרחי הגדול ביותר בתולדות מדינת ישראל, אסון שגבה 45 הרוגים וכ-150 פצועים. רבים מהשרים ומחברי הכנסת, מכל קצוות הקשת הפוליטית, הגיבו לטרגדיה הנוראית שהפכה יום ששון ליום אסון, והביעו את תנחומיהם למשפחות. רובם ביקשו לחכות עם ועדות החקירה. היום, ה-2 במאי, הוכרז יום אבל לאומי.

נשיא המדינה ראובן ריבלין: “זהו אסון שובר לב. תפילותינו ומחשבותינו נתונות אל הפצועים ואל משפחות ההרוגים והנעדרים באסון הנורא שאירע בהר מירון. אני שולח תודה מעומק הלב לעוסקים ללא הרף במלאכת החילוץ והטיפול הרפואי. זוהי השעה לחבק את המשפחות. לתת יד לכל המחפשים אחר יקיריהם. לאמץ את הפצועים אל ליבנו. לבכות יחד”.

יו”ר יש עתיד יאיר לפיד נתן לפוסט שהעלה בפייסבוק את הכותרת “אחים בדם”, וכתב: “התורים הארוכים במתחמי תרומת הדם של מד”א מרגשים ומתמצתים ברגע אחד את הישראליות. תושבי הכפרים הערבים שלמרגלות הר מירון, עוסקים מהבוקר בסיוע ליורדים מההר, שותפים לכאב המר. אלפי מתנדבים ומתנדבות בבתי החולים מסייעים באיסוף המידע ובאיתור משפחות. ישראל כולה מתאחדת בכאב ובצער, כולם רוצים רק להושיט יד. גאה להיות ישראלי היום. מי ייתן ולא רק צער יאחד אותנו”.

יו”ר כחול לבן בני גנץ: “ההירתמות של כלל הארגונים, מצה”ל, המשטרה והרשויות המקומיות ועד לארגוני חברה אזרחית ומתנדבים בודדים, מוכיחה שמדינת ישראל יודעת להתאחד ברגעי משבר. לאור האסון הכבד, נקיים יום אבל לאומי, נכבד את המתים ואת המשפחות, ולאחר מכן נדון בהפקות הלקחים הנדרשות. יש לנו מחויבות עליונה לחקור ולבדוק את הכשלים, להפיק לקחים ולהטמיעם כדי שאסון כזה לעולם לא יחזור”.

יועז הנדל מתקווה חדשה פרסם בדף הפייסבוק שלו את מספרי הטלפון הפרטיים שלו ושל 3 עוזריו לטובת משפחות נפגעי האסון שזקוקות לסיוע, וכתב: “הלב כואב מול המראות הקשים והאובדן המיותר. אסון גדול ביום ששון. ‏משתתף בצער המשפחות ומודה לכוחות הביטחון וההצלה שעבדו כל הלילה. ‏זמן התחקירים יגיע, עכשיו צריך לדאוג לפצועים ולחבק את המשפחות שקרה להן הנורא מכל”.

יפעת שאשא-ביטון מתקווה חדשה: “אסון נוראי! רואה שוב ושוב את התמונות והמחשבה על מה שהרגישו האנשים שנדחסו ונחנקו שם לא מרפה. ילדים והורים חסרי אונים. עצב גדול. ‏רפואה שלמה לפצועים ותנחומים למשפחות ההרוגים”.

השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה מהליכוד, שנכח באזור האסון כתב בפייסבוק: “אסון נורא במירון. ברור שיהיה צורך בבדיקה עצמאית ובלתי תלויה לכלל ההיבטים הנוגעים לתכנון האירוע, היערכות, אחריות, תשתיות וכדומה. אני שולח תנחומים מעומק ליבי למשפחות ומתפלל להחלמתם המהירה של הפצועים”.

במוצאי שבת, הודיע אוחנה שלמרות שהוא אחראי על המשטרה, הוא לוקח אחריות, אבל לא את האשמה. “אני מוכן לעמוד בפני כל בדיקה”, כתב, “ולהשיב על כל שאלה. אני רוצה לעשות זאת. אני אחראי – אך אחריות אין פירושה אשמה”.

ח”כ דודי אמסלם מהליכוד: “בוקר קשה מאוד לעם ישראל. איזה אסון נורא, הלב נשבר. משתתף בצער המשפחות של ההרוגים, ומתפלל יחד עם כולכם לרפואה שלמה והחלמה מהירה לכל הפצועים”.

יו”ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי כתבה בפייסבוק: “אסון כבד. לילה נורא. הלב ממאן להאמין. שולחת ניחומים מעומק הלב למשפחות וחיזוק ידיים באיחולי החלמה לפצועים. כמה קשה ועצוב”.

אורנה ברביבאי מיש עתיד: “אנשים שיצאו לחגוג וסיימו את חייהם באופן כל כך טראגי, קשה מנשוא. תנחומיי מעומק הלב”.

איילת שקד מימינה: “אסון נורא בקבר רבי שמעון בר יוחאי. השמחה על עצירת המגיפה בתלמידי רבי עקיבא הפכה לאבל כבד על מותם של כה רבים. עוד יגיע, ובמהרה, זמנם של בירור העובדות, הסקת המסקנות ובעיקר נקיטת הפעולות שיבטיחו שזוועה כזו לא תחזור. אבל הבוקר הוא זמן התפילות והבכי.  ליבי על החללים ותפילותיי על הפצועים. משתתפת בצער המשפחות”.

ח”כ עיסאווי פריג’ ממרצ: “הלב נשבר בבוקר הנורא הזה, נוכח הידיעות על עשרות הרוגים באירוע שאמור היה להיות אירוע של שמחה. זמן הלקחים חייב להגיע, אבל היום יהיה יום שכולו עצב. משתתף בצערן של משפחות ההרוגים, שולח איחולי החלמה לפצועים”.

יו”ר רע”מ מנסור עבאס: “תחושה קשה עקב האסון הנורא במירון. מביעים צער עמוק על הקורבנות, ומתפללים לרפואה מהירה ושלמה של הפצועים. תנחומינו למשפחות האבלות. מי ייתן ולא נדע עוד צער”.

העיתונאי ואיש הטלוויזיה שי גולדן: “אם אפשר לחכות בבקשה עם המסקנות, ועדות החקירה, הטקסטים המאשימים, הפיטורים הנדרשים וניתוח האירוע כאילו ניהלתם אותו בעצמכם, ושאר מילים של אבן. חלק מהגופות עדיין בזירה. הדם עדיין ספוג, חם ולח, באדמת ההר.

“לב, אנשים. השתמשו בליבכם. מילים שטות בחלל ומגיעות לאוזני הפצועים ומשפחות הקורבנות. השתמשו בלב שלכם. המוח החריף והצודק והפוליטי שלכם יכול לחכות. השתמשו בלב. זו שעת הלבבות. אם אתם מוכרחים למצוא משהו לעשות, איזו פעולה לבצע, כדי להתמודד עם האפלה, לכו לתרום דם. יש מחסור גדול במנות דם. אנא שתפו. ותרמו דם. ותרמו מלבבכם חסד וחמלה ותפילה”.

השחקן דרור קרן, קרא בפוסט זועם להפרדת הדת מהמדינה: “האסון הזה היה כתוב על הקיר מזמן. זה לא מחדל נקודתי. זה יורד עמוק לכל מה שדפוק פה באופן יסודי.

“עד שלא תופרד הדת מהמדינה, כל עוד יימשך שלטון הרבנים ויינתנו זכויות היתר חסרות ההיגיון למפלגות הדתיות המייצגות (או מתיימרות לייצג) את הציבור שלהן במשרדי הממשלה ובמוסדות השלטון, כל עוד לא יופנם כי אין גורל אחר למי שמחיל על עצמו, או שהמדינה מחילה עליו חוקים אחרים, זה רק ילך ויחמיר. ראינו בקורונה, ראינו אתמול – אין “חוקים אחרים” לאף אחד.

“מי לעזאזל מאשר התקהלות כזאת כשכל אירוע אחר מחייב אישורים, הגבלות ומכסה ברורה של אנשים ותו ירוק? איזה עוד ציבור בארץ היה מקבל אישור לאירוע המוני מופקר כזה גם בטיחותית גם בריאותית?

“זהו יום הפירעון של האינטרסים, הקומבינות, העלמות העין, של “חוק לאלה” ו”חוק לאלה”. לאפס משילות, לאפס ניהול, לאפס אחריות, יש מחיר. ובאזורים ה”אפורים”, בלי חוק אחד, בלי אכיפה אחת, זה המחיר הנורא שנגבה ביום הפירעון הזה. חיי אדם.

“כואב ומתהפכת הבטן על קורבנות המחדל הזה. על ההפקרות בה נמחצו למוות ארבעים וחמישה בני אדם”.

2ספר הזוהר

תצלום הדף מספר הזוהר המנבא את האסון בהילולה

לצד כל התגובות האלו, רץ מאז האסון ברשתות החברתיות ובקבוצות הוואטספ צילום דף מספר הזוהר (ג’: קמ”ד ב) ובו כתוב: “דמיתו ארבעים וחמישה פרדשכי… מהילולא דרבי שמעון וחברוי”. מצמרר. ספר הזוהר, כידוע, בנוי מדרשות המיוחסות ברובן לרבי שמעון בר יוחאי.

;