fbpx
https://rootavor.com/wp-content/uploads/2022/05/מיי-מאסק2.jpg

בגיל 74 הדוגמנית מיי מאסק מככבת על שער מגזין בגדי הים הנחשב “ספורטס אילוסטרייטד”

איך הפכה אמו של אילון מאסק, האיש העשיר בעולם, לאיט גירל נחשקת בעולם האופנה וליקירת מעצבי-העל?

1מיי מאסק על שער מגזין בגדי הים

מיי מאסק מככבת על שער מגזין בגדי הים “ספורטס אילוסטרייטד”, מאי 2022

בגיל 74, מיי מאסק – דוגמנית-על, דיאטנית, סופרת, אם ואקטיביסטית – ממשיכה לשנות את השיח סביב ההזדקנות עם שער בגד הים שלה למגזין “ספורטס אילוסטרייטד, שיראה אור מחר, ה-19 במאי 2022. בכך מצטרפת מיי לעוד שלוש נשים מובילות שמככבות אף הן על השער: המגה-משפיענית קים קרדשיאן, הזמרת סיארה והדוגמנית העולה יומי נו.

“התגובה הראשונה שלי היתה ‘למה שמישהי בת 74 תככב על שער מגזין בגדי ים'”, אמרה מיי על בחירתה. “אבל מהר מאוד הבנתי שזה יגרום לנשים בשנות השבעים לחייהן להרגיש נוח יותר עם עצמן. אני שמחה על בחירתי. הגיע הזמן!”. במגזין, בתה של מיי, טוסקה, כתבה חיבור בשם “הכוח הבלתי ניתן לעצירה”, כמחווה להשפעתה פורצת הדרך של אמה.

בעשור השמיני לחייה, נראה כי מיי מאסק עסוקה יותר מתמיד. היא מככבת על שערי מגזיני יופי ואופנה הכי נחשבים בעולם, צועדת על מסלולי התצוגות היוקרתיים בשבועות האופנה של מילאנו וניו-יורק, והחודש אף נצפתה באירוע החשוב ביותר בעולם האופנה, ה”מט גאלה” בניו-יורק, ביחד עם בנה אילון, האיש העשיר ביותר בעולם.

הרבה לפני שבנה הפך לאיש העשיר בעולם, מיי כבר פיתחה קריירת דוגמנות פורה. היא הופיעה על השערים של מגזינים בעלי פרופיל גבוה, כולל “ווג” ו”טיים”, שיחקה תפקיד בקליפ של ביונסה, והופיעה בפרסומות רבות עבור חברות שונות, מ”ורסאצ’ה”, “קאבר גירל”, “רבלון” ועד לדגני הבוקר Special K.

מיי מאסק בבגד ים מתוך הכתבה ב"ספורטס אילוסטרייטד", מאי 2022

מיי מאסק בבגד ים מתוך הכתבה ב”ספורטס אילוסטרייטד”, מאי 2022

ואם לא די בכך, בימים אלה רואה אור בעברית ספרה “העוצמה הנשית”, שבו מעניקה מיי עצות בנושאי לבוש, תזונה ואופן ההתמודדות עם שינויים גדולים, נושאים שמדברים לכל אשה, ואת הכל היא מתבלת בעצות לחיים נכונים ובריאים.

על עטיפת ספרה מוצגת מיי כדוגמנית מצליחה, דיאטנית ידועת שם, בעלת תואר שני במדעי התזונה, ואמא. שלושת ילדיה הם פורצי דרך, כל אחד בתחומו. בנה הבכור, אילון מאסק, הקים את החברות “פייפל”, “טסלה”, “ספייס אקס” ואחרות; בנה, קימבל מאסק, פתח מסעדות פארם-טו-טייבל ומלמד ילדים גינון באזורים נחשלים ובתה, טוסקה מאסק, היא מפיקה, בימאית ומייסדת חברת “פאשנפליקס”.

כאמור, במשך שנים קריירת הדוגמנות שלה התנהלה באלמוניות יחסית ורק בעשור השביעי לחייה זכתה לעדנה והפכה ליקירת מעצבי-העל, שרק מחכים שהיא תצעד על השטיח האדום עם השמלות שלהם. שאיפתה של מיי, על פי הספר, היא להנחיל לכל אשה ידע שיאפשר לה למצות את הפוטנציאל הגלום בה בדרך הטובה ביותר.

 “העוצמה הנשית” הוא סיפור חיים הכולל בתוכו עצות שנאספו במשך חיים שלמים של מאבקים ושל התחלות חדשות, וכן טיפים לגידול ילדים שאפתנים כמו בנה המיליארדר אילון מאסק. על הספר אמרה מעצבת האופנה דיאן פון-פירסטנברג: “‘העוצמה הנשית’ מלא תובנות ומציע לקוראים עצות לחיים שנרכשו בעבודה קשה”.

מיי מאסק בעוד דגם מתוך הכתבה ב"ספורטס אילוסטרייטד", מאי 2022

מיי מאסק בעוד דגם מתוך הכתבה ב”ספורטס אילוסטרייטד”, מאי 2022

החיים לא תמיד היו קלים

“עברתי שלבים שונים בחיי שבהם נדחיתי, נעלבתי, התאכזבתי וזה פשוט הוריד לי את הביטחון”, סיפרה מיי לאחרונה. “והנה אני כיום, בת 74, הכי מאושרת שהייתי אי פעם, ולא אכפת לי מה אומרים עליי, ואף אחד לא מעליב אותי כי אף אחד לא רוצה להעליב סבתא. הנקודה היא שאנשים ממש טובים אליי בשלב הזה, אבל למה זה היה צריך לקחת שנים?”.

ההצלחה בהחלט לא הגיעה בקלות למיי מאסק או לילדיה. היא נולדה בקנדה, בהמשך המשפחה עברה לדרום-אפריקה, שם החלה לדגמן בגיל 15 ואף היתה פיינליסטית בתחרות היופי של מיס דרום-אפריקה ב-1969. היא השקיעה לא מעט בעבודתה כדוגמנית, אך מהר מאוד נישאה, ב-1970, לארול מאסק, מהנדס מדרום-אפריקה, התמקדה בגידול שלושת ילדיה, וביססה קריירה בעיקר כדיאטנית ותזונאית.

השניים היו נשואים כמעט עשור, נישואים שכללו אלימות. מיי מאסק מגלה בספרה שהיא רצתה להיפרד מבעלה, אבל חוק הגירושים, שאיפשר את הפסקת הנישואים בדרום-אפריקה, נחקק רק בשנת 1979. בני הזוג התגרשו באותה שנה שבה התקבל החוק.

ב-1989 עברה מיי עם משפחתה מיוהנסבורג שבדרום-אפריקה לטורונטו, קנדה. מאוחר יותר הודתה כי נאלצה לעבוד בחמש עבודות כדי להסתדר. היא עבדה כקצינת מחקר באוניברסיטת טורונטו כדי שילדיה יוכלו ללכת לבית הספר בחינם ולימדה שיעורי דוגמנות ותזונה שני לילות בשבוע.

4בנה של מיי מאסק, אילון, נבחר לאיש השנה של טיים לשנת 2021

בנה של מיי מאסק, אילון, האיש העשיר בעולם, נבחר לאיש השנה של “טיים” לשנת 2021

מיי ושלושת ילדיה התגוררו בטורונטו בדירה קטנה שבה שכר הדירה היה תחת פיקוח. היו שנים שלא תמיד היה להם בשר לארוחת ערב. כל בני המשפחה עבדו קשה באותן שנים כדי לתמוך זה בזה. טוסקה מאסק עבדה במכולת יוקרתית בזמן שלמדה בבית הספר, ומיי עזרה לאילון להשיג עבודה ב”מיקרוסופט” לפני שהלך לקולג’. בהמשך, היא גם עזרה לבניה למצוא עבודה בבנק באמצעות חבר.

“ההשקעה הטובה ביותר אי פעם”

למרות הישגיה, מיי מאסק מתעקשת שאינה אחראית להצלחת ילדיה, כולל אילון מאסק, למרות שעזרה להם לא פעם. “לאורך השנים עבדתי קשה מדי, והילדים שלי היו צריכים להיות אחראים על עצמם”, סיפרה בעבר, אך נזכרה כיצד עזרה לפני שנים לבנה המתבגר להשקיע 1,000 ראנד דרום-אפריקאי במניה שהוא חש תשוקה לגביה.

בשנת 1995, אילון מאסק ואחיו קימבל הקימו את Zip2, חברת תוכנה שסיפקה ספריות עסקיות ומפות לחברות מדיה ולקוחות מסחר אלקטרוני. באותה תקופה, מיי מאסק ניהלה את מרפאת הדיאטה שלה בטורונטו והתכוננה לפרסם את ספרה הראשון, “להרגיש פנטסטי”.

בנוסף לעיסוקיה הרבים באותה תקופה, מיי עבדה ללא לאות כדי לעזור לבניה לפתוח את העסק הראשון שלהם. היא טסה לעמק הסיליקון כל שישה שבועות, והיתה מעורבת בכל – החל מהתוכנית העסקית של החברה ועד לפיקוח על מתמחים וטיפול בהוצאות ההדפסה והמשרד. היא גם קנתה לבניה אוכל, בגדים ורהיטים.

5עטיפת הספר העוצמה הנשית מאת מיי מאסק2

עטיפת הספר “העוצמה הנשית” מאת מיי מאסק

שנה מאוחר יותר, ב-1996, מיי מאסק שיחררה את כל חסכונותיה, שהסתכמו ב-10,000 דולר, לכיסוי שכר המשרד וההוצאות. היא קוראת לזה “ההשקעה הטובה ביותר אי פעם”. מיי עברה בסופו של דבר לסן-פרנסיסקו למשך שנתיים וחצי כדי להיות קרובה יותר לילדיה ולעסק לפני שעברה לניו-יורק ב-1999.

מכאן והלאה, העסקים של הבנים המריאו (כשלאחרונה כולם דנים בשאלה האם בסופו של דבר אילון ירכוש או לא את טוויטר). ליום הולדתה ה-50, בניה של מיי לא יכלו להרשות לעצמם לקנות לה מתנה גדולה. “הם נתנו לי בית צעצוע קטן ומכונית צעצוע קטנה בגודל של קופסת גפרורים ואמרו, ‘יום אחד נקנה לך את הדבר האמיתי'”, אמרה לא מכבר. בסופו של דבר Zip2 נמכרה ל”קומפאק קומפיוטר” תמורת כ-300 מיליון דולר, וילדי מאסק עמדו במילתם.

כיום היא וילדיה מוצאים זמן להיפגש באופן קבוע. מיי קיבלה על עצמה את תפקיד הסבתא לילדיו הרבים של אילון (8 ילדים מ-3 נשים) ולשאר נכדיה, והיא נהנית מכל רגע. “אנחנו במצב טוב עכשיו”, התבדחה באחת מתוכניות הטלוויזיה. “אנחנו באמת יכולים לאכול רוסטביף כל יום אם אנחנו רוצים”.

לא פוחדת מהזיקנה

על גיל והזדקנות היא נשאלה לא פעם. לא, היא לא פוחדת מהזיקנה. באחד מהראיונות, סיפרה מיי: “לאמא שלי אף פעם לא היתה בעיה עם הגיל, אף אחד לא יכול היה להגיד לה שהיא מזדקנת. היא נפטרה בגיל 96, אבל מעולם לא דיברה על קמטים או הזדקנות – היא פשוט תמיד היתה חיובית”.

מה הטיפ שלה? “אם מישהו גורם לך להרגיש רע לגבי הגיל שלך, פשוט תגיד לו שלום. את לא צריכה את האדם הזה בחיים שלך”. והוסיפה: “אני אמשיך לעבוד כל עוד אנשים ירצו להעסיק אותי. אין לי תוכניות לפרוש. כשאני הולכת לצילומים, הדוגמניות הצעירות מתרגשות לראות אותי. זה מוכיח שגם להן יכולות להיות קריירות ארוכות ומוצלחות”.

 

;