fbpx
https://rootavor.com/wp-content/uploads/2020/02/גדול.jpg

קולגן: כל מה שאת צריכה לדעת על החלבון העיקרי בעור ששומר על הגמישות ועל המיצוק שלו

כשנגיע לגיל 80 העור שלנו ייצר 75% פחות קולגן מאשר כשהיינו בני 20. מדובר באובדן של 1% של קולגן בכל שנה, כשהידלדלות של הקולגן יכולה לקבל תאוצה כתוצאה מחשיפה לשמש, זיהום סביבתי, עישון ותזונה לא נכונה. מה עושים?

1מותג הדרמו קוסמטיקה וישי צילום יחצ חול1

צילום: יח”צ “וישי”

האם את זוכרת עד כמה לא היית מודעת לעובדה שקולגן חשוב לעור? ייתכן שכשהיית בת 20 וייצור הקולגן שלך היה מאוד גבוה, ב-75% גבוה יותר מהייצור שלו עם התבגרותנו, לא היית צריכה לחשוב עליו פעמיים. שמעת את המילה קולגן מוזכרת במעורפל, ידעת שזה חלבון, וידעת שהוא בדרך זו או אחרת קשור למבנה העור שלך.

לדברי ננסי ירחי, מנהלת קשרים רפואיים במותג הדרמו-קוסמטיקה “וישי”, “מראה העור שלנו תלוי בקולגן. המציאות היא, שרק כשאנחנו מתחילות לראות את ההשפעות של הידלדלות הקולגן, רק אז אנחנו מתחילות לדאוג. כאשר העור שלנו מתחיל להראות סימני הזדקנות, כאן נכנסת הדרמטולוגיה לתמונה כדי לסייע לנו להבין מה זה קולגן, מה הוא עושה ואיך אנחנו יכולות לעודד אותו להישאר בגופנו”.

קולגן הוא החלבון העיקרי בגופנו, מהווה בין 25% ל־35% מכלל החלבונים בגוף, וכ-6% ממשקל הגוף. הוא נמצא בכל מקום. בעצמות שלנו, במעיים, בשיניים, בשרירים. בכל מקום. והוא מיוצר על ידי הגוף מדי יום ביומו. אבל הייצור שלו מואט ככל שאנו מתבגרים. קולגן ומים מרכיבים את מרבית העור. קולגן לבדו מהווה בין 80% ל-90% ממשקלו היבש של העור, כשמוציאים את המים. הוא דומה לסליל משולש, דהיינו מבנה ספיראלי, העשוי משלוש שרשראות של כ-100 חומצות אמינו.

קולגן ממצק את העור שלנו

בדיוק כפי שהוא משמש את הגוף בבניית השרירים, קולגן מעניק לעור שלנו את הגמישות, האלסטיות והמיצוק איתם הוא נולד. כאשר אנו מתבגרים, הגוף מפסיק לייצר את הקולגן והוא מתחיל להצטמצם, דבר שגורם לקמטים מכיוון שהעור, שנשאר באותו גודל, צריך להקיף פחות נפח. מקור המילה “קולגן” במילה היוונית, kólla, שפירושה דבק, קולגן מסוג 1 ומסוג 3 נקשרים זה לזה בדרמיס, כמו כרית חיבור.

הקולגן מיוצר על ידי פיברובלסטים, תאים בדרמיס, השכבה השנייה של העור, אשר אחראים גם על הפרשת האלסטין. ויחד עם אלסטין וחלבונים אחרים המכונים גליקופרוטאינים, קולגן מהווה חלק מהמטריצה החוץ-תאית. זוהי הרשת שבונה את העור עצמו, כמו שריר, ומעניקה את התכונות הפיזיות האמיתיות שלו, כמו טונוס, גמישות, אלסטיות ומיצוק.

אחרי אמצע עד סוף שנות העשרים שלנו ושנות השלושים המוקדמות, העור מאבד כ-1% מהקולגן בכל שנה. סינתזת הקולגן המתבצעת על ידי  פיברובלסטים פוחתת, וגורמת לאובדן הגמישות, המיצוק והאלסטיות. אז בין עכשיו לגביע העולם הבא בכדורגל מונדיאל 2022, רובנו נאבד 4% מהקולגן שלנו. זו הסיבה שכשנגיע לגיל 80 העור שלנו ייצר 75% פחות קולגן מאשר כשהיינו בני 20.

2ננסי ירחי מנהלת קשרים רפואיים במותג וישי צלם מוטי פישביין (custom)

ננסי ירחי, מנהלת קשרים רפואיים במותג “וישי”. צילום: מוטי פישביין

ננסי ירחי: “אורח החיים שלנו יכול לגרום לקולגן להתדלדל מהר עוד יותר. אובדן של 1% של קולגן בכל שנה הוא למעשה הכמות המינימלית ביותר. הידלדלות הקולגן יכולה לקבל תאוצה כתוצאה מחשיפה לשמש, זיהום סביבתי, עישון ותזונה לא נכונה. הרדיקלים החופשיים הקשורים בגורמים אלה ותהליך הגליקציה (תהליך ביולוגי שבו מולקולות סוכר קושרות את עצמן לקולגן) יכולים להמיט הרס, ולגרום לסיבי הקולגן הקיימים להתקשות ולהידבק זה לזה. כמו כן, קרני UV מעוררות וממריצות את האנזימים המפרקים את הקולגן (MMPs). בנוסף, עם הגיל, קולגן, בדרך כלל חלבון גדול, הופך להיות דק יותר. באופן לא מפתיע, בהתחשב בתפקיד התמיכה העיקרי שלו, ההידלדלות הזו של הקולגן נראית בעור, והופכת אותו לקשיח יותר ופחות גמיש”.

עם הזמן, ייצור הקולגן מואט, ומתחילים להופיע סימני הזדקנות רבים: קמטים, קווי מתאר פנים פחות מוגדרים ואובדן המוצקות. כיום, כאשר גליקציה היא תחום משלה במחקר אנטי-אייג’ינג, עדויות גוברות מצביעות על היכולת שלנו למלא מחדש את העור שלנו בקולגן – או לפחות להאט את עזיבתו או את הריסתו באמצעות תזונה בריאה (פחות סוכרים בתור התחלה) והימנעות מחשיפת יתר לשמש.

מה עושים?

ויטמין C חיוני לתהליך הביוכימי של בניית הקולגן. מחסור בוויטמין C גורם למחלת הצפדינה, שבה מתבטא המחסור בוויטמין זה, וכתוצאה מכך בקולגן, בדימומים, בהיחלשות העור והעצמות ובתסמינים נלווים. כיוון שהגוף אינו אוגר ואינו מייצר ויטמין C יש להכלילו בתזונה השוטפת. מקורות של ויטמין C כוללים פרי הדר או מיצי פרי הדר, קיווי, מנגו, פאפיה, אננס, אבטיח, פירות יער, תות שדה, פלפל ירוק ואדום, עגבניות, ברוקולי, כרובית, כרוב, תפוחי אדמה, קישוא ותרד. דגני בוקר רבים מועשרים בוויטמין C. שימו לב: אחסון ארוך של מוצרים המכילים ויטמין C או בישולם יפחית את תכולת הוויטמין ולעומת זאת אידוי או שימוש במיקרו יפגע פחות בתכולת הוויטמין.

הימנעו מחשיפה לשמש: רוב הקמטים מושפעים מחשיפה לשמש, שמזרזת הזדקנות גנטית כרונולוגית .קרינת השמש גורמת לעלייה ברמות האנזימים שהורסים את הקולגן. ההרס של החלבון מונע מהתאים לבנות קולגן חדש, וכך נוצר מעגל סגור: אם העור שלך כבר נהרס הוא לא מסוגל לשקם את עצמו. אצל צעירים התאים כל הזמן בונים קולגן חדש, אבל אם הם יוצאים הרבה לשמש הקולגן מתחיל להישבר והתאים לא מסוגלים לייצר אותו מחדש. וכך העור קורס כמו בניין בלי בלוקים. זה הבסיס להזדקנות העור וליצירת קמטים.

מחקרים שנעשו בעולם הקוסמטיקה גילו מספר סוגי קולגן בעלי השפעה על העור. כך, לדוגמה, קולגן הידרוליזט מעלה את רמת הלחות והגמישות של העור ומקטין את מספר הקמטים; קולגן פפטיד משפר את גמישות העור; וקולגן טריפפטיד מאיץ את ההידרציה של העור לאחר טיפול בלייזר ומשפר את תהליך ההחלמה מפצעים.

שימו לב: אנחנו לא צריכות לחפש את המרכיב “קולגן” ברשימת המרכיבים של מוצרים לטיפוח עור אנטי-אייג’ינג, כי קולגן הוא חלבון גדול, הסיבים שלו יותר גדולים מהנקבוביות שלנו ולכן הוא לא יכול להיספג בעור. במקום זאת, קיימים מרכיבים ידועים אשר נספגים בקלות ומסייעים לטפל בסימני ההזדקנות שנגרמים עקב איבוד הקולגן בעור. אחד המרכיבים העוצמתיים ביותר הוא פפטידים – המילה החמה ביותר בעולם האנטי-אייג’ינג.

;
Font Resize
Contrast