fbpx
https://rootavor.com/wp-content/uploads/2020/10/ניתוח-ברחם-גדול.jpg

תינוק עם גוש בגרון ניצל בניתוח דרמטי, כשרוב גופו עדיין ברחם

לא ייאמן: בזמן הניתוח, שנערך בבית החולים ליולדות “ליס” בשילוב 30 מומחים מתחום הרפואה והסיעוד, השליה המשיכה לספק חמצן ומזון לעובר

1ניתוח ברחם

רק הראש מחוץ לרחם: צוות בית החולים “ליס” בהובלתו של פרופ׳ אריאל מני, מנהל חדרי הלידה, במהלך הניתוח הדרמטי

בבית החולים ליולדות ולנשים “ליס”, שבמרכז הרפואי “איכילוב” בתל-אביב, התרחש בשבוע שעבר אירוע רפואי נדיר: תינוק עבר ניתוח לפתיחת דרכי הנשימה שלו כשרוב גופו נתון בתוך הרחם.

במהלך ההריון זוהה אצל העובר גוש בצוואר שהפריע לקנה הנשימה שלו – דבר שיכול היה להביא למוות מידי לאחר הלידה בשל חסימת דרכי האוויר. למען הצלתו, ביצעו אנשי הצוות ניתוח קיסרי, כאשר שלפו את ראש התינוק בלבד בזמן שהשליה המשיכה לספק חמצן ומזון לעובר.

צוות של למעלה מ-30 מומחים, רופאים ואחיות, בהם גינקולוגים, מרדימים ומומחי אף-אוזן-גרון, שהתכוננו לאירוע הרפואי הנדיר במשך שבועות, טיפלו בתינוק בעודו מורדם וכמעט כולו ברחם אמו. ברגע שהובטח כי הוא מסוגל לנשום, נשלף התינוק מהרחם, חובר למכונת הנשמה שתסייע לו לנשום והועבר ישן לפגייה. מצבו מוגדר טוב, ובימים הקרובים יוחלט כיצד לטפל בגידול עצמו. על פי הצפי, הוא יבריא לגמרי.

2ניתוח ברחם

השלב בניתוח שבו הוחדר צינור שיאפשר לתינוק לנשום מחוץ לרחם

מדובר בניתוח נדיר שבוצע עד כה רק במרכזים בודדים בעולם, המשלב ניתוח קיסרי עם פרוצדורה לשמירת דרכי האוויר של התינוק עוד בטרם יציאתו המלאה מחלל הרחם. הניתוח נערך ביום רביעי שעבר בהובלתו של פרופ׳ אריאל מני, מנהל חדרי הלידה. את הניתוח הקיסרי ביצעו פרופ’ מני ופרופ׳ יריב יוגב, מנהל בית חולים “ליס” ליולדות ונשים. לדברי פרופ’ מני, “ביצוע הליך כזה לאחר הלידה עלול לארוך דקות ארוכות שבהן התינוק לא נושם, מה שעלול לגרום לנזק מוחי או למוות, לכן החלטנו לבצע פרוצדורה מאוד לא שכיחה”.

מיד לאחר הניתוח הקיסרי, דר’ ארי דירוא, מנהל היחידה לא.א.ג ילדים בסיוע דר’ אלון חכם, רופא בכיר בפגיית בית החולים, זיהו את קנה נשימה במכשור מתקדם והצליחו להחדיר צינור שיאפשר לתינוק לנשום מחוץ לרחם. כדי להקל על מציאת דרכי האוויר בוצעה במקביל הדמית תלת-מימד והדפסה תלת- מימדית של צוואר העובר. רק לאחר מכן בוצעה לידת התינוק וניתוקו מחבל הטבור והוא עבר להמשך אשפוז במצב טוב בפגיית בית החולים.

3ניתוח ברחם

צוות של למעלה מ-30 מומחים התכוננו לאירוע הרפואי הנדיר הזה במשך שבועות

את מלאכת ההנשמה המורכבת, לאם וליילוד, הובילה פרופ׳ קרולין וייניגר, מנהלת היחידה להרדמה מיילדותית. “בדרך כלל אנחנו נותנים ליולדות הרדמה מינימלית, כדי לא להשפיע על העובר, כי אנחנו רוצים שייצא חיוני ומוכן להמשך חייו, שיוכל לאכול ולהכיר את אמא שלו. במקרה הזה עשינו כל שביכולתנו לוודא שהמצב בדיוק הפוך: שהעובר לא ייצא כולו מהרחם, ושיהיה מורדם לחלוטין ולא יעשה שום מאמצי נשימה, כדי שהצוות יוכל לטפל בו. זה חייב מתן הרדמה חזקה מאוד לאם, שתגיע גם לעובר. לאורך כל ההליך האם סיפקה למעשה לעובר שלה את הסביבה תומכת החיים כמו ברחם, למרות שהראש ופלג הגוף העליון שלו כבר היו בחוץ”.

״אני מיילד מעל 25 שנים וכל לידה היא התרגשות מחדש אך זה אחד המיוחדים שבהם”, סיכם פרופ׳ מני בהתרגשות את הלידה שהסתיימה במחיאות כפיים ובדמעות. “להיות שותף לפרוצדורה שמביאה חיים לעולם כשאתה מחזיק בראש העובר שרובו עדיין ברחם אמו, מטפל בו כעובר ומיילד אותו עם סיום הפעולה, היא תחושה עילאית מרוממת רוח, מיוחדת ומרגשת שתישאר איתי ועם הצוות עוד זמן רב”.

4ניתוח ברחם

צוות “ליס” לאחר הניתוח. פרופ’ מני: “זו תחושה עילאית מרוממת רוח, מיוחדת ומרגשת שתישאר איתי ועם הצוות עוד זמן רב”

;
Font Resize
Contrast