fbpx
https://rootavor.com/wp-content/uploads/2024/03/ביוגרפיות-מומלצות2.jpg

גדולים מהחיים: 6 ביוגרפיות מרתקות, מסעירות ומרגשות שמומלץ מאוד לקרוא

מאהבתה של גברת רוטשילד, דרך סיפור חייהן של מישל אובמה וקמלה האריס ועד לחייו של איינשטיין

1אהבתה של גברת רוטשילד ידיעות ספרים

עטיפת הספר “אהבתה של גברת רוטשילד”

לו הייתי גברת רוטשילד

“אהבתה של גברת רוטשילד” הוא רומן היסטורי מקיף ומרגש שמגולל בשפה ייחודית את קורותיה של שושלת רוטשילד המפורסמת. לאחר תחקיר ארוך ומעמיק מציגה הסופרת ומחברת רבי מכר שרה אהרוני את המאורעות ההיסטוריים הגדולים שהתרחשו במשך קרוב ל-100 שנה דרך יומניה הסודיים של גוטל רוטשילד, אשתו של מייסד משפחת הבנקאים היהודית, שאותם החלה לכתוב כשהיתה נערה ולא חדלה עד יום מותה.

תחילתה של השושלת היא ב-1770. גוטל, נערה בת 17 המתגוררת ברחוב היהודים בעיר פרנקפורט שבגרמניה, רחוב שהיה למעשה גטו צפוף, כותבת יומן שבו היא חושפת את רגשותיה, מחשבותיה ומאווייה הכמוסים. באותו רחוב, בבית קטן וטחוב, גר גם מאיר אמשל רוטשילד, בן למשפחה דלת אמצעים בת 11 ילדים. אבל למאיר יש חלומות גדולים.

תכף תתחתן גוטל עם מאיר אמשל רוטשילד וחייה ישתנו לבלי הכר. מאיר האמיץ, אהוב לבה, יוצא חוצץ כנגד ההגבלות והאיסורים, הגזירות והחרמות שמושתים על היהודים ופועל לקידום שוויון זכויותיהם ולהוצאתם אל מחוץ לגבולות השכונה הצפופה והרעועה. חרף הקשיים שמוערמים מכל עבר, משכיל מאיר לעשות חיל בעסקיו, מתחבר לאצולת העיר העשירה והופך למייסד של משפחת הבנקאים היהודית הנודעת.

את ערכי החריצות והמסירות מנחילים גוטל ומאיר לעשרת ילדיהם, ואלה מתיישבים בערי בירה אירופיות גדולות, מקימים בהן רשת ענפה של מוסדות פיננסיים והופכים לאחת המשפחות העשירות בעולם, שמממנת מדינות, מלחמות, תעשיות, רכבות, ועוד. נכדו הוא אדמונד דה רוטשילד הידוע בכינויו “הנדיב הידוע”.

אהבתה העצומה של גוטל הצנועה לבעלה מאיר, הולדת ילדיהם וגידולם, בחירתה לקיים את חייה בסגפנות ולא להתפתות לחיי הפאר, ימי האובדן האיומים ורגעי הנחת – כל אלה נטווים ביד אמן לרומן רחב יריעה. מתוך סיפור נסיקתה של המשפחה אנו למדים לא רק על מצבם של היהודים במאה זו אלא גם על הרוח היהודית האיתנה ועל כוחה העצום.

“אהבתה של גברת רוטשילד”, מאת שרה אהרוני, הוצאת “ידיעות ספרים”.

2אילון מאסק הוצאת מטר

עטיפת הספר “אילון מאסק -ביוגרפיה”

נתיבי אילון

העיתונאי, הסופר והביוגרף האמריקאי וולטר אייזקסון, מי שחיבר ביוגרפיות משובחות על סטיב ג’ובס, אלברט איינשטיין וליאונרדו דה וינצ’י, מביא את סיפורו של היזם המרתק ומעורר המחלוקת ביותר בעולם: אילון מאסק.

מאסק, שהוביל את העולם לעידן של כלי רכב חשמליים, חקר החלל בידי חברות מסחריות ובינה מלאכותית, והשתלט לבסוף גם על טוויטר, הוא איש של חזון ושל שבירת מוסכמות, וסיפורו המובא כאן לראשונה הוא, בה בעת, אינטימי ומדהים.

כשאילון מאסק היה ילד בדרום אפריקה, הוא סבל לעיתים קרובות מבבריונות. פעם אחת, כאשר כמה ילדים דחפו אותו במורד גרם מדרגות ובעטו בו שוב ושוב, פניו נפצעו עד כדי כך שהוא הובהל לבית חולים ואושפז למשך שבוע. אבל הצלקות הגופניות היו שוליות יחסית לצלקות הנפשיות שהותיר בו אביו אֶרוֹל, שגער בו קשות כאשר חזר מבית החולים הביתה. “נאלצתי לעמוד שם שעה ארוכה בזמן שהוא צעק עליי שאני אידיוט חסר ערך”, אילון נזכר.

האב, ארול מאסק היה מהנדס, נוכל ופנטזיונר כריזמטי, והיתה לו השפעה קשה ומתמשכת על נפשו של בנו. אילון גדל להיות ילד-גבר קשוח ופגיע, עם נטייה עזה לסיכונים, תשוקה עזה לדרמה, תחושת ייעוד אדירה, ואינטנסיביות מטורפת ואכזרית, ולעיתים גם הרסנית.

לאחר שספייס־אקס שבבעלותו ביצעה 31 שיגורי לוויין, ולאחר שטסלה, גם היא בבעלותו, מכרה מיליון מכוניות, מאסק הפך לאדם העשיר בעולם. באותה תקופה, בתחילת שנת 2022, דיבר מאסק בצער על הדחף שלו לדרמות: “אני צריך להפסיק לפעול כאילו אני נמצא כל הזמן במצב חירום”. אבל גם ההצהרה הזאת לא מנעה ממנו לרכוש בחשאי מניות של טוויטר. סוף-סוף קיבל הילד-גבר את הזדמנות חייו להראות לבריונים מי באמת חזק יותר.

במשך שנתיים עקב אייזקסון כמו צל אחר מאסק, השתתף איתו בישיבות, צעד לצידו ברחבי המפעלים שלו ובילה שעות בראיונות איתו ועם בני משפחתו, חבריו, עמיתיו ויריביו. התוצאה היא סיפור חושפני, גדוש אירועים מדהימים של הצלחות וטלטלות, שמנסה לענות על השאלה: האם השדים שמניעים את מאסק הם מה שנדרש כדי להניע חדשנות וקדמה, ולהיות היזם המצליח והעשיר ביותר בעולם?

“אילון מאסק – ביוגרפיה”, מאת וולטר אייזקסון, הוצאת “מטר”.

3קמלה האריס ידיעות ספרים

עטיפת הספר “קמלה האריס – בדרך שלה”

סגנית הנשיא השחורה הראשונה

איך הצליחה קמלה האריס, בתם של שני מהגרים במדינת קליפורניה המופרדת גזעית, לזכות בתפקיד סגנית הנשיא השחורה הראשונה של ארצות-הברית? אין כמעט פרט אחד שגרתי לגבי האריס, סגנית נשיא ארצות-הברית ג’ו ביידן, ואף על פי כן, סיפורה האישי מייצג גם את הטוב ביותר שיש באמריקה.

אביה, יליד ג’מייקה ומרצה בכיר לכלכלה, ואמה, חוקרת סרטן שהיגרה מהודו בגיל 19 כדי לזכות בהשכלה טובה יותר, נפרדו כשקמלה היתה בת חמש, והאם גידלה אותה ואת אחותה הצעירה בכוחות עצמה. את תחושת הצדק החברתי שלה קיבלה קמלה משני הוריה, אולם מאמה ירשה מוסר עבודה, תשומת לב לפרטים ויותר מכול – כישרון לעקיפת דלתות נעולות.

מילדותה הצנועה באוקלנד, דרך ימיה כאקטיביסטית באוניברסיטת הווארד, צמחה האריס להיות אישה קשוחה, חכמה, חרוצה ושנונה. בספר “מדרך שלה”, שכתב דן מוריין, עיתונאי המסקר את תחומי המדיניות, הפוליטיקה והמשפט בקליפורניה זה יותר מ-40 שנה – תפגשו את האריס התובעת המשפטית מטילת האימה שהתקדמה במהירות; הציגה דרכים חדשניות לנטרול כנופיות פשע ולהגנה על עובדות ועובדים בתעשיית המין כששימשה כתובעת מחוזית בסן פרנסיסקו; ונהפכה לפרקליטת המדינה השחורה הראשונה בהיסטוריה של קליפורניה.

האריס, אסטרטגית וחריפה, לא חששה להיות קשוחה בפוליטיקה הדורסנית של קליפורניה, אבל גם היתה מסוגלת לרסן את מתקפותיה כשזה היה נחוץ; היא לא נרתעת מנטילת סיכונים וקיבלה החלטות נועזות כמו להתמודד על מושב בסנאט של ארצות-הברית חמש שנים בלבד אחרי תחילת כהונתה כפרקליטת המדינה, או כמו לתמוך במועמדותו של ברק אובמה כשסיכוייו עוד נחשבו קלושים; והיא לא נותנת לכישלון לרפות את ידיה: אחרי שלא הצליחה לקבל את המינוי למועמדות לנשיאות בעצמה, ניהלה קמפיין מבריק מאחורי הקלעים כדי להשיג את המועמדות לתפקיד סגנית הנשיא לצדו של ג’ו ביידן.

“קמלה האריס – בדרך שלה”, מאת דן מוריין, הוצאת “ידיעות ספרים”.

4הסיפור שלי ידיעות ספרים

עטיפת הספר “מישל אובמה – הסיפור שלי”

מישל מיי בל

שנתיים אחרי שסיימה את תפקידה כגברת הראשונה של ארצות-הברית, מישל אובמה הוציאה ספר זכרונות אוטוביוגרפי מרתק, “הסיפור שלי”, שבו היא סיפרה הכל – טעויות בקריירה, הפלה שעברה, לידת שתי בנותיה בהפריות מבחנה, ייעוץ הנישואין שהציל אותה ומדוע תקווה חשובה כיום יותר מאי פעם.

בתום שבועיים של מכירות הפך “הסיפור שלי” לספר הנמכר ביותר בארצות-הברית לשנת 2018. מדובר בהישג מדהים למי שהחלה את חייה בדירה קטנה בשיקגו להורים שחורים קשי יום, ושבניגוד לכל הסיכויים למדה באוניברסיטת פרינסטון (שם חוותה לראשונה איך זה להיות האשה השחורה היחידה בחדר), סיימה לימודי משפטים בהצטיינות בהרווארד, עבדה כעורכת דין במשרדים נחשבים (שבאחד מהם הכירה את ברק אובמה), ולימים הפכה לאשת נשיא ארצות הברית השחור הראשון (2009-2017).

מישל אובמה מתארת כאן לראשונה את תחילת חיי נישואיה, איך התאמצה לאזן בין העבודה, המשפחה והקריירה הפוליטית הנוסקת של בעלה. היא מכניסה אותנו לנבכי הדיון שערכו בינם לבינם בנוגע לשאלה אם עליו להתמודד על הנשיאות, ומציגה את התפקיד שמילאה לאחר מכן הן כדמות פופולרית והן כמטרה לחצי הביקורת במסע הבחירות שלו.

אובמה מגוללת את סיפורה בחן, בנועם ובגילוי לב יוצאים מגדר הרגיל, ומתארת באופן חי וססגוני את אחורי הקלעים של כניסתה ההיסטורית של משפחתה אל אור הזרקורים הבינלאומי וכן את חייהם בבית הלבן במשך שמונה שנים הרות גורל – שנים שבהן למדה להכיר את ארצה, וארצה למדה להכיר אותה.

“מישל אובמה – הסיפור שלי”, מאת מישל אובמה, הוצאת “ידיעות ספרים”.

5מת'יו פרי הוצאת אור עם

עטיפת הספר “חברים, מאהבות והדבר הגדול הנורא”

לנצח החבר צ’נדלר

“היי, שמי מת’יו, אם כי אתם אולי מכירים אותי בשם אחר. החברים שלי קוראים לי מאטי. ואני אמור להיות מת”. כך כתב מת’יו פרי בספרו “חברים, מאהבות והדבר הגדול הנורא”, שראה אור חודשיים לפני מותו באוקטובר 2023.

באוטוביוגרפיה כנה, מצחיקה, בעלת הומור שחור ונוגעת ללב, לוקח אותנו פרי, לנצח צ’נדלר האהוב מהסדרה “חברים”, אל מאחורי הקלעים של הסדרה המצליחה ואל מאבקיו בהתמכרות.

הספר, שכיכב במקום ראשון ברשימת רבי המכר של “ניו-יורק טיימס” וברשימות רבי המכר הבינלאומיות, לוקח אותנו למסע חייו – משאיפת הילדות לתהילה ועד להתמכרות ולהחלמה לאחר משבר בריאותי מסכן חיים.

לפני הביקורים התכופים בבתי חולים ותקופות גמילה בבגרותו, מת’יו בן החמש טס ממונטריאול ללוס-אנג’לס ונדד בין הוריו הפרודים; מת’יו בן ה-14 היה כוכב טניס בדירוג ארצי בקנדה; מת’יו בן ה-24 קטף תפקיד נחשק כחבר צוות ראשי בפיילוט המדובר שנקרא אז “חברים כמונו”… ועוד הרבה יותר.

בסיפור יוצא דופן שרק הוא יודע לספר – ובאופן הכן, המצחיק והחשוף שרק הוא יכול לספר אותו – חושף מת’יו פרי את המשפחה השבורה שגידלה אותו (וגם השאירה אותו לנפשו), את התשוקה להכרה שהניעה אותו לתהילה, ואת החלל בתוכו שלא היה אפשר למלא אפילו באמצעות הגשמת חלומותיו הגדולים ביותר.

אבל הוא גם מפרט את השלווה שמצא בפיכחון, כיצד הוא מרגיש לגבי עוצמת ההשפעה של “חברים”, ומשתף סיפורים על חבריו לצוות ועל כוכבים אחרים שפגש בדרך. בכנות רבה, במודעות עצמית ובהומור האופייני לו, פרי מתאר בצורה חיה את מאבק חייו בהתמכרות ואת מה שהזין אותה, אף שלכאורה היה לו הכול.

חברים, מאהבות והדבר הגדול הנורא”, מאת “מת’יו פרי, הוצאת “אור עם”.

6עד שאיינשטיין בא ידיעות ספרים

עטיפת הספר “עד שאיינשטיין בא”

מי גאון של אמא

“עד שאיינשטיין בא” הוא רומן היסטורי משובח, מרגש ומרתק, שכמו ספריה הקודמים  והמצליחים של שרה אהרוני (“אהבתה של סלטנאת”, “אהבתה של גברת רוטשילד” ו”שתיקה פרסית”), כתוב בלשון ססגונית, פיוטית ואוהבת.

אלברט איינשטיין הוא ללא ספק המדען המפורסם ביותר בעולם ואחת הדמויות המיוחדות ביותר בהיסטוריה האנושית. ניתן לומר שאין איש שלא שמע עליו. באותה מידה ניתן לומר שמעטים הם האנשים שהכירו אותו באמת; את רגעי הבדידות בילדותו, את חוסר היכולת להבין את רגשותיו של האחר, את המשברים, את המצוקות, את האהבות, ובעיקר את הכישלונות ואת ההצלחות.

בכל דמות ציבורית, גדולה ככל שתהיה, טמונה קודם כול דמות פרטית, ובמקרה של איינשטיין היא מרתקת, חריגה, מעוררת קנאה ולעתים אף מקוממת. שרה אהרוני לקחה על עצמה משימה נועזת ומעוררת יראה. במשך תקופה ממושכת קראה כמעט כל ביוגרפיה שנכתבה עליו, כל אסופת מכתבים, כל מאמר ואזכור על אודותיו, וגם למדה לא מעט פיזיקה. ואז התיישבה לכתוב.

התוצאה: הספר מעניין מאוד, כתוב בשפה שוטפת ומובנת כולל ההסברים הפיזיקליים, או כמו שנאמר עליו: “לא משנה כמה נדמה לכם שאתם מכירים את איינשטיין, הספר הזה יחדש לכם, ידגיש ממדים שנשכחו ורבדים אחרים בדמותו הכה מורכבת, ובעיקר לא ירפה מכם עד שתגיעו לסופו.”

“עד שאיינשטיין בא”, מאת שרה אהרוני, הוצאת “ידיעות ספרים”.

;