fbpx
https://rootavor.com/wp-content/uploads/2021/07/דוקאביב-2021.jpg

פסטיבל דוקאביב נפתח היום: 6 המלצות לסרטים על נשים חזקות ומשפיעות. אל תחמיצו!

השנה יתחרו 13 סרטים בתחרות הישראלית ויוצגו מעל ל-100 סרטים דוקומנטריים חדשים מהארץ ומהעולם

1המלכה שושנה

שושנה דמארי בסרט “המלכה שושנה”

המלכה שושנה

ישראל 2021, 110 דקות, עברית ואנגלית, כתוביות בעברית ובאנגלית.

שושנה דמארי היתה הדיווה הישראלית הראשונה. היא עמדה על במות הארץ והעולם והרטיטה מיליונים בקולה המכשף ובהופעתה המרהיבה. אך מעבר למלכה הגדולה מהחיים ולשיריה שנחרטו בלבו של הקהל, עמדה אשה שאיננו יודעים עליה הרבה. היא לא אהבה להתראיין ולא נידבה בחופשיות פרטים עליה ועל משפחתה. חייה היו כאגדה הוליוודית, שעליה גם שילמה מחיר. זהו סיפור על תהילה ובדידות, על הצלחה ואובדן, על תעוזה וויתור. בפעם הראשונה תיחשף האשה שמאחורי הכתר, הגלימה והארמון. בימוי והפקה: קובי פרג’ ומוריס בן-מיור.

שבת 03.07, בשעה 18:45, אולם סינמטק 3. יום ג’ 06.07, בשעה 16:30, אולם סינמטק 1. שבת 10.07, בשעה 12:15, אולם מוזיאון ת”א: אולם אסיא.

2הברכה של יאמנה

המרפאה יאמנה בסרט “הברכה של יאמנה”

הברכה של יאמנה

ישראל 2021, 55 דקות, עברית ומרוקאית, כתוביות בעברית ובאנגלית.

את כוחה כמרפאה מחוללת ניסים קיבלה יאמנה בירושה מאמה, שקיבלה אותה מאמה, וכך עוברת המסורת מדור לדור. יאמנה היא בת 82 וימיה הולכים ואוזלים. הסרט מגולל את סיפורה ובאמצעות הבאים לבקש את עזרתה יעניק הצצה לחלק מסודותיה. יהודית מתל-אביב, בת 40 שהשעון הביולוגי שלה הולך ואוזל, מגיעה ליאמנה מתוך תקווה כי תוכל לסייע לה להיכנס להיריון לאחר שכל הטיפולים הקונבנציונליים לא צלחו. דודו, נכדה של יאמנה, מנסה להשתלב בתעשיית המוזיקה ולהצליח בגדול ואילו שולה, בתה של יאמנה, יודעת טכנית מה יש לעשות כדי לרשת את אמה, אך עדיין מנסה לחפש את הניצוץ המיוחד שצריך כדי להפוך לצדיקה ששמה הולך לפניה. בימוי והפקה: אילנית סוויסה.

הקרנת בכורה: יום ג’ 06.07, בשעה 19:15, אולם סינמטק 3. הקרנה נוספת: שישי 09.07 בשעה 12:15, אולם סינמטק 4.

3חייה של איוואנה

איוואנה ואחד מחמשת ילדיה בסרט “חייה של איוואנה

חייה של איוואנה

רוסיה/ נורווגיה/ פינלנד/ אסטוניה 2021, 80 דקות, רוסית, כתוביות בעברית ובאנגלית.

כשמתקרבת סערה, איוואנה יוצאת אל השלג והרוחות העזות, וגוררת את הקרון הקטן שלה בזווית שתבטיח שלא יתהפך. היא מכירה את מזג האוויר הקשוח, את שיגרת החיים המפרכת של חיי הנוודים בטונדרה הארקטית. איוואנה נולדה כאן, בלב מישורי הקרח של צפון רוסיה, ואף שלרגע חלמה ללמוד, לחיות בעיר, להיות רקדנית, היא נכנסה להיריון בגיל 15, וכיום, בגיל 32, היא מגדלת לבדה את חמשת ילדיה. הסרט מלווה את איוואנה במהלך ארבע שנים של תהפוכות: אילי הצפון, שסיפקו לה פרנסה, אינם שורדים את שינויי האקלים, המפגשים עם בעלה האלכוהוליסט הופכים אלימים יותר ויותר, ואיוואנה עומדת בפני החלטות קשות – אבל לא מתכוונת לוותר. בימוי: רנאטו בוראיו סראנו.

יום ה’ 01.07, בשעה 17:00, אולם סינמטק 3. יום ג’ 06.07, בשעה 17:00, אולם סינמטק 3. לאחר ההקרנה תתקיים שיחה עם יוצר הסרט רנאטו בוראיו סראנו בהנחיית ניר פרבר. שבת 10.07, בשעה 14:45, אולם סינמטק 3.

4סבאייה

סצינה מהסרט “סבאייה”

סבאייה

שוודיה 2021, 91 דקות, ערבית וכורדית, כתוביות בעברית ובאנגלית.

המשאבים שלהם דלים להחריד, והאומץ בלתי נתפש: קבוצה של מתנדבים – חמושים בטלפונים סלולריים ואקדחים מיושנים – מנסים להציל ילדות ונשים יזידיות, שנחטפו לפני שנים על ידי דאעש כשפחות מין – “סבאייה”. הן מוסתרות במחנה אל-הול בסוריה – מחנה פליטים ומתקן כליאה – שבקרב 73 אלף דייריו רבים (ורבות) מייחלים לשובה של “המדינה האסלאמית”. מחמוד, העומד בראש המבצע, מנסה נואשות למצא בדלי מידע ולאתר חטופות. הוא נעזר בסבאייה לשעבר, המסכנות את חייהן וחודרות אל המחנה כדי לרגל. הבמאי הוגיר הירורי (“שולה המוקשים”) מלווה את התהליך כולו: מהתכנון, דרך החילוץ המהיר והמסוכן ועד לשיקום הילדות והנשים, בחיק משפחתו של מחמוד – תהליך איטי ומלא חמלה.

יום ב’ 05.07, בשעה 16:15, אולם סינמטק 1. לאחר ההקרנה תתקיים שיחה עם יוצר הסרט הוגיר הירורי בהנחיית דר’ לליב מלמד. יום ג’ 06.07, בשעה 13:45, אולם סינמטק 2. יום ו’ 09.07, בשעה 19:15, אולם סינמטק 1.

5הלן קלר

הלן קלר בסרט “חיוכה הסוציאליסטי

חיוכה הסוציאליסטי

ארצות-הברית 2020, 94 דקות, אנגלית, כתוביות בעברית.

היא היתה עיוורת וחירשת, אבל סירבה להיות אילמת. לאחר שהלן קלר למדה, במאמץ אדיר, לדבר, היא התעקשה להשמיע את קולה בכל רחבי ארה”ב – והיה לה מה לומר. קלר, שנודעה בעיקר כסמל להתגברות על קשיי התקשורת שכפתה עליה נכותה, היתה גם אקטיביסטית הומניסטית, שהאמינה בסוציאליזם, תמכה בהפגנות פועלים ונשאה נאומים בדרישה לתנאי שכר ועבודה הוגנים. הפרק הלא מוכר (ויש אומרים המושתק) הזה בחייה של קלר מסופר באמצעות שילוב בין טקסטים שכתבה, קולאז’ של דימויים מחייה, שאלות ותשובות (משעשעות) עם קהל ששמע אותה נואמת וקריינות של המשוררת-האקטיביסטית קרולין פורשה. התוצאה היא מסה קולנועית מעוררת התפעלות. בימוי: ג’ון ג’יאנויטו.

יום ו’ 02.07, בשעה 14:30, אולם סינמטק 2. שבת 10.07, בשעה 18:45, אולם סינמטק 2.

6טינה טרנר בהופעה בוומבלי לונדון1990, מתוך הסרט טינה של HBO

טינה טרנר בהופעה בוומבלי בלונדון 1990, מתוך הסרט “טינה” של HBO

טינה

ארצות-הברית 2021, 118 דקות, אנגלית, כתוביות בעברית ובאנגלית.

טינה טרנר עשתה את מה שמעטות בלבד הצליחו לעשות: המלכה של הרית’ם-אנד-בלוז חצתה את הקווים והפכה לזמרת רוק נערצת, הממלאת אצטדיונים עם למעלה מ-100 אלף צופים. בין לבין, טרנר התמודדה עם בעל מכה וחיים רצופי כאב והשפלה. תחילה הקפידה לשמור את הכל בסוד, כשהיא מלאה בושה ותיעוב עצמי, אך ככל שהתחזקה והאמינה בעצמה וביכולותיה, היא החלה לדבר, ולבסוף גם עשתה מעשה. טרנר הוציאה את עצמה לחופשי, ובמו ידיה בנתה לעצמה חיים חדשים. בסרט המשלב קטעים יפהפיים מהופעותיה, טרנר מדברת בכנות נוגעת ללב על ילדותה, האלימות שחוותה, הבודהיזם שלה וכוחות הנפש שבזכותם הפכה למקור השראה אמנותי ואישי לרבים. בימוי: דן לינדזי וטי.ג’יי מרטין.

שבת 03.07, בשעה 16:30, אולם מוזיאון ת”א: אולם אסיא. שבת 10.07, בשעה 19:00, אולם מוזיאון ת”א: אולם אסיא.

;